Zwierzęta chronione wyrządziły szkody rolne za ponad 390 tys. zł

 Kategorie: Ogólne

Ponad 390 tys. zł zapłacił Skarb Państwa rolnikom na Podkarpaciu za szkody wyrządzone w tym roku przez bobry, wilki, niedźwiedzie, żubry i rysie. Było przeszło 370 szkód.

W ubiegłym roku rolnikom wypłacono 590 tys. zł. Najczęściej wzywani jesteśmy do szkód wyrządzanych przez bobry. Od początku tego roku zanotowano blisko 200 takich przypadków. Są to szkody głównie w uprawach leśnych, owocowych oraz podtopienia.

Pod względem wysokości wypłacanych odszkodowań najdotkliwsze szkody czynią wilki. 149 zgłoszonych szkód wyceniono na prawie 200 tys. zł. Koncentrują się one głównie w południowej części woj. podkarpackiego. Są to straty w pogłowiu zwierząt gospodarskich; głównie owiec. Ale jest nam zgłaszanych również coraz więcej przypadków zagryzienia, czy pożarcia psów. W tym roku było siedem takich zgłoszeń. Z kolei niedźwiedzie, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, wyrządziły 22 szkody na 56 tys. zł. Dotyczą one przede wszystkim strat w rodzinach pszczelich. Natomiast szkody wyrządzane przez bytującą w Bieszczadach górską populację żubra wycenione zostały na prawie osiem tys. zł.

Za zniszczenia dokonane przez zwierzęta chronione płaci Skarb Państwa, a za szkody zwierzyny łownej – koła łowieckie.

Według szacunków Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, w lasach Podkarpacia żyje m.in. ponad 500 żubrów, 200 niedźwiedzi, 500 wilków i 10 tys. bobrów.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać