Zmiany w obrocie ziemią

 Kategorie: Ogólne

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce zezwolić na sprzedaż ziemi do 1 ha każdej osobie, a nie tylko związanej z rolnictwem.

Obecnie osoby niebędące rolnikami indywidualnymi mogą nabyć grunt rolny tylko o powierzchni poniżej 0,3 ha, ewentualnie zabudowany obiektami mieszkalnymi i gospodarczymi (o powierzchni poniżej 0,5 ha) powstałymi przed 31 kwietnia 2016 roku, czyli przed wejściem w życie ograniczeń w obrocie ziemią rolną.  Wszystko wskazuje jednak na to, że to się zmieni. Próg powierzchni działki ma zostać podniesiony do 1 ha. Prace nad projektem nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego są na finiszu. W najbliższym czasie projekt ustawy zostanie przekazany do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych. Być może większe możliwości zakupu ziemi rolnej zostaną ograniczone tylko do granic administracyjnych miast.


Według rządzących kluczowe znaczenie dla ochrony swobodnego prowadzenia działalności rolniczej na obszarach wiejskich jest umiejętne planowanie przestrzenne na poziomie lokalnych samorządów.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać