Za mało ekomleka!

 Kategorie: Agropasja

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w Polsce brakuje ekomleka. Wykorzystywane jest więc surowiec spoza kraju, m.in. z Łotwy i Litwy.

Ogromny skok w podaży ekologicznego nabiału nie pociągnął za sobą, przynajmniej na razie, wzrostu ilości gospodarstw ekologicznych specjalizujących się w hodowli bydła mlecznego. Podaż mleka ekologicznego w Polsce jest nadal niewielka i niewystarczająca. Dominujący jest więc udział produktów importowanych. Wiele polskich dużych graczy rynku mleczarskiego kupuje mleko ekologiczne za granicą.W Polsce mleko ekologicznego jest jak na lekarstwo.

Według danych Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych, na koniec 2017 r. w Polsce działało 1305 gospodarstw ekologicznych o specjalizacji mlecznej, utrzymywano w nich ponad 11 tysięcy krów. Co ciekawe, to liczba mniejsza niż w 2016 roku. W obliczu na boom na rynkową niszę eko, takie dane mogą zaskoczyć.

Zaledwie 30% mleka ekologicznego przetwarzane jest na produkt ekologiczny. Pozostała jego część trafia do mleka zbiorczego. W dużej mierze jest to wynik dużego rozdrobnienia producentów ekologicznych i ich niezdolność do tworzenia wyspecjalizowanych grup producenckich.
Być może większa presja i świadomość konsumentów na temat tego, że piją mleko pokonujące kilkaset kilometrów może skłonić dużych graczy na rynku mleczarskim do ambitniejszych działań. Według ekspertów, perspektywy dla rozwoju polskiej bazy surowcowej są dobre. Popyt rośnie, a w dodatku sąsiadujemy z Niemcami – krajem, który bez problemu zagospodarowałby ewentualne nadwyżki naszej produkcji…
źródło: Biokurier
Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać