Wypadków mniej, ale zginęło więcej rolników

 Kategorie: Ogólne

Wskaźnik wypadkowości w rolnictwie indywidualnym w 2018 roku wyniósł 9,5 wypadków na 1000 ubezpieczonych. Najwyższą wypadkowość odnotowano w województwach: kujawsko-pomorskim (11,9), wielkopolskim (11,6) i podlaskim (11,4).

Drony, systemy nawigacji, wirtualne systemy monitoringu, najnowsze technologie i  nowoczesne maszyny. Praca rolnika wydaje się być coraz łatwiejsza dzięki najnowszym osiągnięciom techniki. A jednak, mimo tego,  W 2018 roku do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zgłoszono 15 295 wypadków, w tym 81 ze skutkiem śmiertelnym. Wypłatą jednorazowych odszkodowań zakończyło się 11 861 zdarzeń, w tym 81 ze skutkiem śmiertelnym.
Prace na polach czy te gospodarcze w obejściu nie wybaczają błędów. A najbardziej narażeni na ich popełnianie mogą być seniorzy oraz dzieci i młodzież. Czasem takie wypadki kończą się tragicznie. Tak było w powiecie pszczyńskim w województwie śląskim. 26-latka pomagała przy zbiorze ziemniaków w rodzinnym gospodarstwie w Miedźnej. W pewnym momencie pochyliła się nad pracującym kombajnem, a wirująca część maszyny pochwyciła jej włosy, zdzierając je z głowy wraz ze skórą twarzy. Dzięki szybkiej pomocy lekarzy i przeszczepie, kobieta przeżyła. Jej życie zmieniło się jednak na zawsze.

W rolnictwie niebezpieczne mogą być pozornie zwyczajne sytuacje. W Gorzycach na Podkarpaciu, w pomieszczeniu gospodarczym na jednej z posesji 70-letni mężczyzna został przygnieciony przez ciągnik rolniczy. Senior najprawdopodobniej uruchomił traktor przy jednocześnie włączonym biegu, po czym został wciągnięty pod koła pojazdu. W wyniku doznanych obrażeń zmarł.

Praca na wsi nie należy do lekkich. Trzeba włożyć wiele trudu i pracy, aby zobaczyć rezultaty. Nie należy tez do bezpiecznych. Co roku zwłaszcza podczas żniw w gospodarstwach najwięcej osób ponosi uszczerbek na zdrowiu, a nawet traci życie. Trzeba bardzo uważać. Właśnie w czasie letnich miesięcy jest najwięcej wypadków z udziałem małoletnich. Przykładowo,  na pediatrycznym Oddziale Urazowo-Ortopedycznym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w  Kielcach, w wakacje, liczba pacjentów wzrasta o około 1/3. Trafiają tam dzieci z pełnym przekrojem urazów. Bardzo wielu pacjentów urazowych trafia latem także do Kliniki Chirurgii Dziecięcej, Urologii i Traumatologii WSzZ. Dzieci, po różnego rodzaju wypadkach, zajmują tam nawet połowę z 40 łóżek.

Liczba zgłoszonych w 2018 r. do Oddziałów Regionalnych i Placówek Terenowych KRUS wypadków była mniejsza o blisko 16 proc. niż w 2017 r. Za wypadki przy pracy rolniczej, w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, uznano ostatecznie 14 998 zdarzeń czyli niemal o 13 proc. mniej niż rok wcześniej.

Jak podaje KRUS, najwięcej osób zostało poszkodowanych wskutek wypadków z grup: -„upadek osób”

-pochwycenia,

– uderzenia przez ruchome części maszyn i urządzeń”

-„uderzenie, przygniecenie bądź pogryzienie przez zwierzęta”.

W większości przypadków orzeczono uszczerbek na zdrowiu nieprzekraczający 5 proc.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać