Wspólna deklaracja ministrów rolnictwa ws. WPR

 Kategorie: Ogólne

Ministrowie rolnictwa Estonii, Łotwy, Litwy i Polski podpisali w Serocku deklarację dotyczącą Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2027. Wzywają w niej m.in. do zapewnienia odpowiedniego poziomu finansowania wspólnej polityki rolnej.

„Wzywamy do zapewnienia odpowiedniego poziomu finansowania wspólnej polityki rolnej w ramach kolejnych, Wieloletnich Ram Finansowych. Apelujemy o utrzymanie obecnego poziomu finansowania dla rolnictwa i obszarów wiejskich. Przyszła WPR będzie funkcjonować w warunkach coraz bardziej otwartego rynku UE. Rolnicy będą nadal musieli stawić czoła rosnącym wymaganiom w zakresie klimatu, środowiska, dobrostanu zwierząt i różnorodności biologicznej, co będzie oznaczało dodatkowe koszty i utratę dochodów przez rolników, które należy im w pełni zrekompensować, aby nie osłabić konkurencyjności unijnego sektora rolnego” –  można przeczytać w deklaracji.

Ministrowie apelują także o utrzymanie „znaczenia silnego drugiego filaru WPR” (odpowiedni poziom finansowania rozwoju obszarów wiejskich, tak by możliwy był na wsi rozwój rolnictwa).

Szefowie resortów rolnictwa z Estonii, Łotwy, Litwy i Polski postulują o „zapewnienie równych warunków konkurencji poprzez wyrównanie płatności bezpośrednich”. Ministrowie uważają, że twardy brexit „stanowi duże ryzyko dla rynków rolnych”, więc istnieje potrzeba zapewnienia przez Komisję Europejską  nadzwyczajnych środków na zarządzanie kryzysowe.

W podsumowaniu deklaracji czytamy: „Rolnictwo, produkcja żywności i życie na wsi oparte są na europejskim modelu rolnictwa i naszych wspólnych wartościach, które pragniemy utrzymać i dalej rozwijać. Sektor rolnictwa stoi przed wieloma wyzwaniami obejmującymi, np. zmiany klimatu i brexit, zaś realizacja wyżej wymienionych propozycji jest niezbędna, aby rolnicy stali się odporni i mogli stawić czoła wyzwaniom”.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać