Wojna o vat na soki

 Kategorie: Ogólne

Ministerstwo Finansów proponuje podwyżkę stawki VAT na nektary i napoje owocowe lub warzywne z 5 do 23 proc. Jej wprowadzenie będzie odczuwalne nie tylko przez producentów, ale również rolników i sadowników.

Można powiedzieć, że Polska sokami stoi. Wyspecjalizowaliśmy się w nich, a Polacy pokochali szczególnie te tłoczone z niewielkich przetwórni.

Tymczasem  szykuje się wojna o VAT na soki. Ministerstwo rolnictwa zdecydowanie sprzeciwia się podwyżce stawki VAT na soki i napoje, którą przewiduje w projekcie nowelizacji ustawy resort finansów.

O planowanym znacznym wzroście stawki podatku zrobiło się bardzo głośno jakiś czas temu. Producenci soków i napojów oraz sadownicy ostrzegali wówczas, że to może być potężny cios dla całej branży.

Interwencję podjął również samorząd rolniczy, podkreślając, że proponowana zmiana stawki z 5 do 23 proc. może spowodować zmniejszenie zapotrzebowania na owoce i konkurencyjności napojów warzywnych i owocowych względem innych.

Ta zmiana uderzy nie tylko w przedsiębiorców, konsumentów, ale i w sadowników – głównie producentów jabłek (ponieważ z tych owoców produkuje się w Polsce ok. 300 ton zagęszczonego soku rocznie), a także w producentów czarnej porzeczki, wiśni, aronii czy marchwi”. Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw znajduje się obecnie w fazie konsultacji społecznych i opiniowania.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać