Ustawa o funduszu promocji rzepaku i roślin białkowych

 Kategorie: Ogólne

Jeszcze przed żniwami przyjęta zostanie ustawa o nowym funduszu promocji rzepaku i roślin białkowych – zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Spora część tego funduszu trafi do pszczelarzy.

Podczas Forum Pszczelarzy w Przysieku, minister poinformował, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przygotowuje elektroniczny systemem wczesnego ostrzegania pszczelarzy.

– Chcemy doprowadzić do tego, że każdy rolnik wykonujący opryski będzie informował, w której wsi i na której działce będzie wykonywał zabieg. Okoliczni pszczelarze, poprzez specjalny system informowania, otrzymają na swój telefon komórkowy komunikat, że tego dnia należy zabezpieczyć swoją pasiekę – powiedział szef resortu rolnictwa.

Minister zaznaczył także, że biorąc pod uwagę ogromną wartość produktów pszczelich dla zdrowia człowieka należy wspierać przetwórstwo i sprzedaż tych produktów. Miód, najbardziej znany z produktów pszczelich, może być również surowcem do wytwarzania miodów pitnych, z których historycznie słynęła Polska. Pyłek, pierzga, mleczko pszczele czy propolis powinny być o wiele bardziej znanymi komponentami apiterapii i kosmetyków wytwarzanych na bazie produktów pszczelich.

Minister zapewniał również, że będzie zabiegał o to, aby jeszcze przed żniwami przyjęta została ustawa o nowym funduszu promocji rzepaku i roślin białkowych.

Z prognoz szefa resortu rolnictwa wynika, że w kilku najbliższych latach dojdziemy do zbiorów rzepaku na poziomie 3,5 mln ton.

– Rzepak, to dobre źródło białka, którym można zastąpić import śruty sojowej wart ok. 4 mld zł rocznie. Te pieniądze mogą trafić do polskich rolników – zaznaczył minister i dodał, że bez wzrostu produkcji rzepaku Polska będzie miała trudności w wypełnieniu unijnych norm w zakresie OZE.

Uczestnicy Forum mieli także okazję, aby wziął udział w szkoleniach i wykładach poświęconych hodowli pszczół. Na kiermaszu właściciele uli mogli zaopatrzyć się we wszystko to, co do pasiek jest potrzebne.

 

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać