Świętokrzyskie makowym zagłębiem

 Kategorie: Ciekawostki

W 2019 roku będzie blisko trzykrotnie więcej upraw maku w województwie świętokrzyskim.

Jak poinformowało w komunikacie biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, ostateczną decyzję w sprawie określenia ogólnej powierzchni przeznaczonej pod uprawę maku i konopi włóknistych oraz rejonizacji tych upraw w 2019 r. na terenie województwa świętokrzyskiego, podejmą podczas najbliższej sesji radni sejmiku województwa.

Na 2019 r. w regionie plan uprawy niskomorfinowego maku zgłosiło 30 gmin – chodzi o łączną powierzchnię 513 ha. Najwięcej upraw tych roślin ma być prowadzonych w gminach: Wojciechowice (100 ha), Opatów (85 ha), Sadowie (70 ha), Wilczyce (50 ha) oraz Ćmielów i Lipnik (po 30 ha).

Produkcja jest przeznaczana na cele spożywcze i na potrzeby nasiennictwa. – W porównaniu z 2018 r., kiedy to powierzchnia zaplanowana pod uprawę maku niskomorfinowego wynosiła 175 ha, widać wyraźnie duży wzrost zainteresowania tą produkcją, zarówno ze strony podmiotów skupujących jak i samych rolników – zauważono w komunikacie.

Natomiast uprawa konopi włóknistych w regionie, planowana jest w tym roku w 39 gminach – na ogólnej powierzchni 907,5 ha. Najwięcej upraw mają prowadzić rolnicy w gminach: Raków (155 ha), Morawica, Staszów i Szydłów (po 100 ha), Busko Zdrój (67,5 ha) oraz Sobków (40 ha).

Uprawiane rośliny będą przeznaczone na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych, a także na reprodukcję materiału siewnego. Podmioty skupujące, włodarze gmin, jak również rolnicy oraz firmy prowadzące gospodarstwa rolne uprawiające mak niskomorfinowy lub konopie włókniste, są zobowiązani w zakresie tej działalności do przestrzegania przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać