Święto wina w Zielonej Górze

 Kategorie: Wydarzenia

Bachus przejął klucze do bram miasta, a to oznacza, że w Zielonej Górze po raz kolejny ruszyło „Winobranie” – impreza będąca świętem miasta, a zarazem wina, z którego słynie ta część regionu lubuskiego.

Na mieszkańców i turystów czekają setki wydarzeń promocyjnych, kulturalnych, sportowych i rozrywkowych. Swoje podwoje otworzyło Miasteczko Winiarskie na Starym Rynku. Ma tam stoiska większość regionalnych winnic. „Winobranie” to ponad tydzień zabawy w rytm koncertów, spektakli teatralnych i wydarzeń artystycznych odbywających się za dnia i w nocy.

W tym roku na dwóch scenach wystąpią gwiazdy polskiej estrady i zagraniczni wykonawcy, m.in. Renata Przemyk, Michał Szpak, Proletaryat, Lombard i Lemon. Z kolei niezapomniane taneczne hity z lat 80. zaśpiewają Savage i Bad Boys Blue

Mniejsza ze scen znajduje się na Starym Rynku w miasteczku winobraniowym, a większa na placu Powstańców Wielkopolskich przy Filharmonii Zielonogórskiej. Tradycyjnie oprócz artystów spoza Zielonej Góry głównie na tej scenie zaprezentują się lokalne zespoły i grupy.

W programie „Winobrania” są setki wydarzeń, m.in. wycieczki do winnic, wystawy przygotowane przez zielonogórskie placówki kultury, spotkania i festiwale teatralne, zawody sportowe. Przez cały tydzień na spragnionych zabawy przy dobrej muzyce będą czekały miejscowe kluby i puby.

Zwieńczeniem głównej części dni Zielonej Góry będzie Korowód Winobraniowy, który przejdzie ulicami miasta 14 września.

Pierwsze udokumentowane informacje o zielonogórskich winnicach pochodzą z 1314 roku. Szczególnie pomyślny dla uprawy winorośli na tych terenach był schyłek XV wieku. Pod koniec XVIII stulecia w Zielonej Górze było 48 mistrzów winogrodników, a uprawy zajmowały około 700 ha.

Obecnie tradycje winiarskie kontynuują nieduże, rodzinne winnice rozsiane w okolicach Zielonej Góry.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać