Stop suszy

 Kategorie: Ogólne, Wydarzenia

Ostatnio częstymi tematami są: zagrożenie powodziowe i podtopienia. Istnieje także inne widmo – suszy. Można stwierdzić, że Polskę …suszy. Zapasy wody pitnej w kraju są bowiem na granicy wyczerpania. Mamy jej tyle, co Egipt, a może być jeszcze gorzej Czarny scenariusz ma zmienić program Stop Suszy.

Chleb powszedni. Codziennie kupuje go niemal każdy. Jednak mało kto zastanawia się ile wody zostało  zużyte, by powstał.  Gdy  kupujemy  półtorakilogramowy bochenek, zużywamy 350 litrów H2O. Właśnie tyle potrzeba,  by urosło zboże, ziarna trafiły do piekarni, chleb został upieczony i dostarczony do sklepu.

            Można więc powiedzieć, że jesteśmy zjadaczami chleba, ale także ważnym odbiorcą wody – a tej ubywa, przy jednoczesnym wzroście jej zużycia. W Polsce na jednego mieszkańca przypada średnio 1600 m sześć. wody pitnej na rok. W okresach suszy ten wskaźnik spada nawet do 1000 m. sześć. Jeśli porównamy te wskaźniki w krajach europejskich, okazuje się, że  tylko dwa kraje są w gorszej sytuacji – Belgia i Malta.

            Tak małe zasoby wodne Polski są związane z położeniem geograficznym. Kraj leży na granicy wpływów klimatu oceanicznego i kontynentalnego. Ilość opadów maleje z zachodu na wschód, od oceanu w głąb kontynentu. Dlatego w zachodniej Europie opady są większe. Dodatkowo, na terenie Polski opady są zróżnicowane. Na przykład w Tatrach wynoszą średnio ok. 1800 mm, a na nizinach wielkopolskich miejscami nawet poniżej 500 mm. Z kolei parowanie w całej Europie jest podobne. A z powodu zmian klimatu woda będzie uciekać do atmosfery jeszcze szybciej. Dlatego trzeba działać, by uratować sytuację. Stąd projekt Stop suszy, dzięki któremu zostanie opracowany plan przeciwdziałania skutkom suszy na obszarach dorzeczy.

           Jeśli wody zabraknie, zaczną wymierać po kolei gatunki roślin i zwierząt. To także przygnębiająca wizja przyszłości ludzi. Wymieranie niektórych gatunków już się zaczęło. Po regulacji kilku rzek, zmniejszyła się o połowę liczebność ptaków mokradłowych, połów z 1 ha zmalał z 30 kg do 0,5 kg, wyginęło 6 gatunków ptaków. Okazuje się, że jedna trzecia gatunków owadów w skali świata jest zagrożonych wyginięciem, a ich biomasa ginie w tempie 2,5 proc. na 10 lat. To katastrofa ekologiczna. Dlatego niezbędne jest kompleksowe działanie, przede wszystkim retencja. Trzeba działać kompleksowo – poczynając od odpowiedniego zagospodarowania terenów miast, poprzez budowę zbiorników magazynujących wodę na sieciach kanalizacji deszczowej aż po tworzenie dużych zbiorników na rzekach.

          W Polsce ruszył cykl konferencji Stop suszy organizowanych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody polskie. Rocznie w Polsce zużywa się 192 mln m. sześć. wody. Z tego 12 proc. zużywają gospodarstwa domowe. Statystyczny Polak w ciągu doby wykorzystuje 150 litrów. Większość jest wylewana do kanalizacji. 35 proc. trafia do odpływu wanny lub prysznica, 30 proc. jest spuszczane w toalecie. Zaledwie 1-2 litry wypijamy. Najwięcej wody zużywa przemysł – 74 proc. Absolutny rekord należy do polskich elektrowni węglowych. Średnio co 3 minuty do chłodzenia bloków zużywa się pełen basen olimpijski. Energetyka pochłania 70 proc. całego rocznego zużycia wody. Średnia europejska to 7 proc. Ale wodę zużywa się nie tylko do produkcji energii. Żeby wyprodukować 1 kartkę papieru potrzebne jest 10 litrów wody, żeby wyprodukować 500 gram plastiku potrzeba 91 litrów wody.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać