Sprawa glifosatu wraca

 Kategorie: Ogólne

Parlament UE przedłożył projekt sprawozdania ws. zezwoleń na środki ochrony roślin. Nie zawiera on natychmiastowego zakazu stosowania glifosatu.

Według ekspertów z Brukseli, zezwolenia na środki ochrony roślin w Unii Europejskiej powinno być jeszcze surowsze, ponieważ wymaga tego Specjalny Komitet ds. Środków Ochrony Roślin w Parlamencie Europejskim. Niemiecki eurodeputowany Norbert Lins (CDU) i belgijski Bert Staes (Zieloni) przedstawili projekt sprawozdania końcowego, który zostanie omówiony w specjalnym komitecie i poddany pod głosowanie w grudniu br.

Sprawozdawcy zwrócili się do producentów, by publikowali badania dotyczące ryzyka związanego z ich substancjami czynnymi. Europejski Urząd ds. Żywności (EFSA) otrzyma dodatkowe środki budżetowe na przeprowadzenie niezależnych badań. Ponadto EFSA otrzymała sugestię, że eksperci powinni w przyszłości objaśniać swoje opinie szerokiej publiczności w zrozumiały sposób.

Sprawozdawcy skrytykowali również państwa członkowskie UE. Powinny one bowiem akceptować zatwierdzenia krajów sąsiednich i wdrażać koncepcję stref dopuszczalnych. Ponadto kraje Wspólnoty powinny udostępniać mniej pestycydów w ramach autoryzacji awaryjnej. W raporcie oczekuje się, że rolnicy nie powinni wykorzystywać zapobiegawczych produktów do ochrony upraw.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać