Sprawa glifosatu wraca
Parlament UE przedłożył projekt sprawozdania ws. zezwoleń na środki ochrony roślin. Nie zawiera on natychmiastowego zakazu stosowania glifosatu.
Według ekspertów z Brukseli, zezwolenia na środki ochrony roślin w Unii Europejskiej powinno być jeszcze surowsze, ponieważ wymaga tego Specjalny Komitet ds. Środków Ochrony Roślin w Parlamencie Europejskim. Niemiecki eurodeputowany Norbert Lins (CDU) i belgijski Bert Staes (Zieloni) przedstawili projekt sprawozdania końcowego, który zostanie omówiony w specjalnym komitecie i poddany pod głosowanie w grudniu br.
Sprawozdawcy zwrócili się do producentów, by publikowali badania dotyczące ryzyka związanego z ich substancjami czynnymi. Europejski Urząd ds. Żywności (EFSA) otrzyma dodatkowe środki budżetowe na przeprowadzenie niezależnych badań. Ponadto EFSA otrzymała sugestię, że eksperci powinni w przyszłości objaśniać swoje opinie szerokiej publiczności w zrozumiały sposób.
Sprawozdawcy skrytykowali również państwa członkowskie UE. Powinny one bowiem akceptować zatwierdzenia krajów sąsiednich i wdrażać koncepcję stref dopuszczalnych. Ponadto kraje Wspólnoty powinny udostępniać mniej pestycydów w ramach autoryzacji awaryjnej. W raporcie oczekuje się, że rolnicy nie powinni wykorzystywać zapobiegawczych produktów do ochrony upraw.