Słodko nie jest

 Kategorie: Ogólne

Kampania cukrownicza 2018/2019 przebiegła w korzystnych warunkach pogodowych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w okresie sierpień 2018-styczeń 2019 r. produkcja cukru wyniosła nieco ponad 2 mln ton i była o blisko 9 proc. mniejsza niż w analogicznym poprzedniego sezonu.

 Średnia cena detaliczna cukru w ubiegłym r. wyniosła nieco ponad 2 zł/kg i była o ok. 30 proc. niższa niż dwa lata temu.Ceny cukru na giełdach światowych utrzymują się na niskim poziomie. Taka sytuacja jest niekorzystna dla krajowych producentów, ale także dla plantatorów buraka cukrowego. Według ekspertów z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej cały 2018 rok był kryzysowy dla światowego cukrownictwa. Stawki surowca osiągnęły dno w listopadzie. W pierwszych miesiącach 2019 r. notowania nieznacznie wzrosły.
Zaniepokojenie sytuacją wykazała m.in. Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraka, wskazując, że ceny cukru na świecie i w Unii osiągnęły najniższe poziomy w historii. Organizacja winiła za to m.in. zniesienie kwotowania cukru w Unii, co naraziło europejskie koncerny na konkurowanie z dostawcami taniego cukru trzcinowego. Największym jego producentem jest Brazylia.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać