Śliwkowa stolica Polski

 Kategorie: Agropasja

Śliwka węgierka obchodziła swoje urodziny podczas Święta Śliwki w Strzelcach Dolnych, śliwkowej wiosce w Dolinie Dolnej Wisły. Właśnie tam na przełomie XIX i XX wieku ten owoc królował w przydomowych sadach. Teraz gospodynie z kujawsko-pomorskich wsi już po raz osiemnasty kultywowały tradycję smażenia z nich gęstych powideł.

Gdy wakacje odchodzą w zapomnienie, na początku września, mieszkańcy Strzelec Dolnych wyciągają ze strychów zabytkowe, miedziane kotły kuprowe i rozpoczynają spektakl smażenia powideł śliwkowych. To nietypowe dożynki sadowników, a zarazem okazja do poznania kulinarnej tradycji, która według różnych źródeł może mieć nawet kilkaset lat…

Tradycja obchodów Święta Śliwki zrodziła się z inicjatywy lokalnej społeczności gminy Dobrcz w 2000 roku. Od tej pory co roku organizowane są jego obchody, podczas których przyjezdni mogą zapoznać się ze staropolskimi recepturami. Powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły to pierwszy produkt z Kujaw i Pomorza, który trafił na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych. Marka, jaką stała się Dolina Dolnej Wisły, gwarantuje produkty w pełni naturalne, o oryginalnym regionalnym smaku i najwyższej jakości. Tak też jest z powidłami. Wykonuje się je z zachowaniem tradycyjnej receptury, co nadaje im niepowtarzalnego aromatu. Podczas imprezy wyśmienite przetwory, słodkie powidła, suszone czy zapiekane, pod każdą postacią smakują doskonale – na Święto Śliwki od lat zjeżdżają wielbiciele owoców, żeby je kosztować i wyposażyć spiżarnię na zimę. Śliwka króluje, ale są też wędliny, sery, nalewki, również sztuka ludowa. Podsumowując – w Strzelcach Dolnych można wpaść… jak śliwka w kompot!

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać