Sejm za znakowaniem produktów wytworzonych bez GMO

 Kategorie: Ogólne

Uregulowanie zasad znakowania żywności i pasz jako wytworzonych bez GMO – właśnie taki cel ma uchwalona przez Sejm ustawa. Nowe przepisy wprowadzają również kary za fałszowanie informacji o żywności.

Teraz nowymi przepisami zajmie się Senat. Dzięki nowym przepisom wzmocniona zostanie konkurencyjność polskich artykułów rolno-spożywczych, w tym produktów pochodzenia zwierzęcego, które są wytwarzane bez udziału GMO.

Ustawa reguluje zasady znakowania żywności i pasz jako wytworzonych bez GMO. Projektowane przepisy zakładają, że konsumenci będą mieć dostęp do informacji o sposobie wytwarzania żywności i pasz, jeśli chodzi o wykorzystanie GMO. Dzięki temu mają dokonywać bardziej świadomego wyboru podczas zakupów.

Nowe prawo zakłada również kary za fałszowanie informacji o żywności. Jeżeli tak się stanie, przedsiębiorca wprowadzający produkt na rynek podlegać będzie karze pieniężnej w wysokości do 10-krotności wartości korzyści majątkowej uzyskanej lub która mogłaby zostać uzyskana przez wprowadzenie na rynek takiego produktu, lecz nie niższej niż 2 tys. zł.
Kary będą groziły ponadto za nie posiadanie dokumentów, bądź nie przeprowadzanie badań laboratoryjnych wbrew obowiązkowi.

Prawnicy biura legislacyjnego przestrzegali, że wprowadzone przez posłów zmiany dotyczące m.in. zwiększenia kar będą wymagały ponownej notyfikacji projektu w Komisji Europejskiej.

Nowela miałby wejść w życie od nowego roku, czyli od 1 stycznia 2020 r.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać