Rząd przyjął projekt ustawy o kołach gospodyń wiejskich

 Kategorie: Ogólne

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o kołach gospodyń wiejskich. To nowa regulacja, która określa formy i zasady dobrowolnego zrzeszania się w kołach. Dokument został przedłożony przez ministra rolnictwa.

Projektowane przepisy umożliwią szybką rejestrację Kół Gospodyń Wiejskich i wsparcie ich działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich oraz kultywowania folkloru i polskiej tradycji. Zaproponowano podniesienie rangi KGW do poziomu organizacji wyposażonych w osobowość prawną, czyli samorządnych, społecznych organizacji mieszkańców wsi, niezależnych od innych organizacji społeczno-zawodowych rolników, a także od administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego. Obecnie Koła Gospodyń Wiejskich są częścią Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Samodzielność organizacyjna i podmiotowość prawna zapewnią niezbędne warunki do realizacji zadań ustawowych i statutowych kół, które będą również mogły być wspierane finansowo środkami publicznymi w formie dotacji. Obecnie KGW nie mogą korzystać z dotacji.

Koła Gospodyń Wiejskich to jedna z najstarszych form organizacji społecznych, jakie funkcjonują w Polsce. Obecnie jest ich ok. 21 tysięcy..

Organizacje skupiają ponad milion osób. Daje to średnio ok. 60 kół działających w powiecie. Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym pod dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać