Rybacy wnioskują o miliony

 Kategorie: Dotacje

28 września biura powiatowe ARiMR zakończyły przyjmowanie wniosków od rybaków ubiegających się o pomoc w związku z tegoroczną suszą. Do tego dnia wpłynęło 439 dokumentów na kwotę 9,5 mln zł.

Wysokość wsparcia dla rybaków prowadzących chów lub hodowlę ryb słodkowodnych w stawach położonych na obszarze gmin dotkniętych suszą wynosi 300 zł do 1 ha gruntów pod zarybionymi stawami. Z kolei dla rolników termin składania wniosków o pomoc klęskową, niezależnie od wielkości szkód w uprawach, został wydłużony do końca października. Do wczoraj wpłynęło ponad 82,8 tys. dokumentów na kwotę blisko 514,8  mln zł.

Biura Powiatowe Agencji wydały 6,5 tys. decyzji przyznających pomoc w wysokości ponad 37,4 mln zł. Ponad 3,6 rolników otrzymało już płatności na kwotę 23,3 mln zł.

Stawka pomocy wynosi 1 tys. zł do 1 ha, jeśli rolnik miał ubezpieczoną przynajmniej połowę powierzchni upraw (z wyłączeniem łąk i pastwisk). Gospodarz, który nie miał takiej polisy, otrzyma 50 proc. kwoty. Do wniosku o pomoc trzeba dołączyć m.in. kopię protokołu oszacowania szkód, zawierającego informacje o powierzchni upraw, w których te szkody powstały.

Tam, gdzie szkody w uprawach wyniosły co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc. stawka pomocy wynosi 500 zł na 1 ha powierzchni uprawy i również jest pomniejszana o połowę, gdy rolnik nie ma ubezpieczonej minimum połowy powierzchni upraw.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać