Ruszyła kampania informacyjna ,,Marka Polskie Mięso”

 Kategorie: Ciekawostki

Wystartowała ogólnopolska kampania informacyjna „Marka Polskie Mięso” dotyczącą drobiu i wieprzowiny. Głównym celem działań jest zwiększenie świadomości i wiedzy wśród konsumentów na temat walorów wieprzowiny i drobiu oraz walka ze stereotypami żywieniowymi dotyczącymi mięsa. Ambasadorami akcji są Beata Śniechowska i Tomasz Czajkowski.

Hasłem kampanii jest ,,białe czy czerwone”, czyli drób czy wieprzowina. Każde z tych mięs można przygotować na różne sposoby,

Spożycie wieprzowiny w Polsce od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie, tj. około 40 kg na osobę, natomiast rośnie spożycie kurczaków. W 2000 roku statystyczny Polak zjadał 14,7 kg drobiu, a w 2018 – 28 kg. Całkowite spożycie mięsa i jego przetworów w 2019 roku szacuje się na 76,5 kg na osobę. Z rosnącym spożyciem drobiu w Polsce rosła jego produkcja. W ciągu ostatnich 10 lat produkcja wzrosła 2-krotnie z poziomu 1,1 mln ton w 2007 r. do 2,3 mln ton w roku 2017. Jesteśmy pierwszym producentem mięsa drobiowego w UE i czwartym na świecie. Nastąpił czterokrotny wzrost eksportu tego mięsa w okresie ostatnich 10 lat, z wartości 2 mld zł w 2007 r. do 8.8 mld zł w 2017 roku.

Na rynku mięsa wieprzowego tendencja jest odwrotna. 10 lat temu byliśmy trzecim , a dzisiaj jesteśmy siódmym producentem w Europie. W tym okresie produkcja spadła z 2,8 mln do 2,4 mln ton w 2017 roku. Bilans w handlu jest ujemny i wynosi 1,8 mld zł. Oznacza to, że więcej mięsa importujemy niż eksportujemy. W 2017 r. zaimportowaliśmy mięso o wartości 8,3 mld zł. Z jednego z większych eksporterów, staliśmy się piątym największym importerem wieprzowiny na świecie. Trudności na rynku wieprzowiny dodatkowo komplikuje choroba ASF.

Cała akcja informacyjna potrwa do 30 kwietnia. Kampanię realizuje Związek ,,Polskie Mięso”. Koszt kampanii – to 1,8 mln zł. Została ona sfinansowana z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego oraz Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać