Ruszył interwencyjny skup jabłek

 Kategorie: Ogólne

Lubelski Rynek Hurtowy „Elizówka” – spółka z większościowym udziałem Skarbu Państwa, prowadzi w województwie lubelskim interwencyjny skup jabłek. W całej Polsce ma być skupione pół miliona ton jabłek, w cenie 25 gr za kg.

„Elizówka” ruszyła z pierwszym skupem 8 października.  Punkty skupu będą zlokalizowane w Motyczu i Poniatowej, gdzie dzierżawi obiekty spółki Lubsad (wobec której toczy się postępowanie upadłościowe). Prowadzone są jeszcze rozmowy dotyczące kolejnych punktów skupu.

Interwencyjny skup jabłek ma związek z obecną sytuacją nadmiaru jabłek na rynku i ich niskimi cenami na skupach. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że rząd zdecydował o zdjęciu z rynku pół miliona ton jabłek przemysłowych, które będą skupione, w cenie 25 gr za kg. Ze skupionych jabłek będzie wyprodukowany koncentrat z przeznaczeniem na eksport.

Jabłka będą kupowane na terenie całego kraju. Głównym podmiotem, który będzie zajmował się skupem w Polsce, będzie spółka „Eskimos” wraz z firmami współpracującymi. Firma będzie kupowała jabłka na własny rachunek z rządowymi gwarancjami.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać