Rośnie eksport produktów mięsnych z Polski

 Kategorie: Ogólne

Od początku roku notowany jest wzrost sprzedaży zagranicznej mięsa i jego przetworów. Największą dynamikę wzrostu zarówno wolumenu, jak i wartości eksportu odnotowano w przypadku drobiu.

W okresie styczeń-lipiec 2018 r. z kraju wyeksportowano 886 tys. ton produktów drobiowych (w ekwiwalencie tuszek), o 14 proc. więcej niż przed rokiem, a przychody uzyskane z eksportu były o 23 proc. większe i przekroczyły 1,5 mld euro.

Import drobiu wyniósł 86 tys. ton i był o 3 proc. mniejszy niż w tym samym okresie 2017 r., a wydatki poniesione na zakup tych produktów wzrosły o 8 proc., do 169 mln euro – informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Eksport żywca, mięsa oraz przetworów wołowych i cielęcych z Polski wzrósł o 3 proc., do 285 tys. ton (w ekwiwalencie tusz), a przychody ze sprzedaży tego asortymentu wyniosły 964 mln euro i były o 15 proc. większe niż w analogicznym okresie ub. r.

Jednocześnie do kraju zaimportowano 26 tys. ton produktów wołowych i cielęcych (wobec 29 tys. ton rok wcześniej) za 92 mln euro, tj. o 2 proc. mniej niż przed rokiem.

W okresie pierwszych siedmiu miesięcy 2018 r. z kraju wywieziono 461 tys. ton żywca, mięsa, przetworów i tłuszczów wieprzowych (w ekwiwalencie tusz), o 2 proc. więcej niż przed rokiem.

W wyniku niższych niż przed rokiem cen produktów wieprzowych,  przychody uzyskane z eksportu tego asortymentu obniżyły się o 7 proc., w odniesieniu do analogicznego okresu 2017 r., i wyniosły 922 mln euro.

Import ukształtował się na poziomie 554 tys. ton i był o 9 proc. większy niż w analogicznym okresie 2017 r. Wydatki poniesione na import tego asortymentu przekroczyły 1 mld euro i były o 5 proc. mniejsze niż przed rokiem.

Wzrostowi eksportu produktów mięsnych z Polski sprzyja ich konkurencyjność cenowa na rynku unijnym, zwłaszcza drobiu i wołowiny.

W okresie siedmiu miesięcy 2018 r. łączne przychody z eksportu produktów drobiowych, wieprzowych i wołowych wyniosły 3,4 mld euro i były o 11 proc. większe niż przed rokiem.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać