Prace nad ustawą o ustroju rolnym będą kontynuowane

 Kategorie: Ogólne

Sejmowa komisja rolnictwa debatowała nad projektem nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Prace nad proponowanymi przez rząd rozwiązaniami będą konturowane w przyszłym tygodniu.

Na posiedzeniu odbyła się jedynie debata wokół problemów dotyczących obrotu ziemią i problemów z tym związanych, natomiast nie został omówiony sam projekt. Procedowanie projektu jest przewidziane na posiedzeniu komisji, które prawdopodobnie odbędzie się 10 kwietnia. Natomiast II czytanie projektu ma nastąpić na następnym posiedzeniu Sejmu. Najwięcej uwag w sprawie gospodarowania ziemią dotyczyło konieczności wyłączenie z dzierżawy 30 proc. gruntów, stosowania różnych standardów dla różnych grup gospodarstw, zbyt małego uwzględniania w przepisach sektora spółdzielczości rolnej, ograniczeń w zakupie ziemi.

Projektowana ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego zakłada ułatwienia przy zakupie i obrocie ziemią. Ograniczenia w obrocie ziemią zostały wprowadzone m.in. przez ustawę z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu.

Projektowane zmiany uelastycznią obrót ziemią zarówno państwową jak i prywatną. Dzięki proponowanym rozwiązaniom więcej podmiotów będzie mogło nabyć grunty rolne, zwłaszcza o niewielkiej powierzchni (do l ha), czy też położone w granicach administracyjnych miast.

Na nabycie takiej działki nie będzie już potrzebna zgoda dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. KOWR będzie miał jednak prawo pierwokupu (prawo nabycia) takich nieruchomości.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać