Polskie wina z szansą na światową sławę?

 Kategorie: Ciekawostki

Klimat się ociepla, powstają warunki do tego, żeby w Polsce powstawały duże winnice. Choć ze względów klimatycznych Polska nie ma szans na rywalizowanie z największymi światowymi producentami wina, takimi jak Włochy czy Hiszpania, to jednak może się wyspecjalizować w wytwarzaniu win odmiennych od powstających w innych regionach Europy czy świata. Polska Rada Winiarstwa ocenia, że krajowe winnice mogą stać się dobrym jakościowo producentem win białych oraz musujących. Producenci i dystrybutorzy wierzą w przyszłość tego segmentu rynku.

Polacy piją specyficzne wina – 80 proc. rynku to półsłodkie i półwytrawne, a 20 proc. to wytrawne. Większość wytwarzanego w Polsce wina to napoje na bazie owoców. Według danych Polskiej Rady Winiarstwa, w 2016 roku fermentowanych wyrobów winiarskich powstało nad Wisłą 1 106,7 tys. hl, w tym 8,4 tys. hl miodów pitnych i jedynie 7 tys. hl win gronowych.  Rynek wina bardzo rozwija się, ponieważ zmienia się sposób konsumpcji.  Światowe spożycie wina wzrosło w 2017 roku o 0,8 proc. do 244 mln hektolitrów. Najwięcej tego trunku wypijają Portugalczycy (niemal 59 litrów na osobę rocznie), a za nimi są Francuzi (niemal 51 litrów) i Włosi (44 litry). Polacy z wynikiem na poziomie 6 litrów pozostają daleko w tyle.

Jak podkreślają eksperci, nigdy nie będziemy znaczącym krajem, jeśli chodzi o winiarstwo, ponieważ nie mamy odpowiedniego klimatu, ale będziemy  mieli swoje specyficzne, krajowe wina, których będą próbowali enolodzy z całego świata. Na pewno będziemy w stanie wytwarzać dobre wina musujące. Wina produkowano w Polsce już tysiąc lat temu. Klimat sprzyja winiarstwu także teraz, dlatego polscy naukowcy poświęcają liczne badania uprawom winorośli tak, aby były one ekologiczne i opłacalne.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać