Polska kasztanowym eldorado

 Kategorie: Ciekawostki

Nawet 2 tys. ton kasztanów co roku wyjeżdża z Polski i trafia do firm farmaceutycznych, które wyciągają z nich escynę i eskulinę potrzebne do produkcji lekarstw. Opanowaliśmy blisko połowę europejskiego rynku tych substancji.

W Polsce działa kilkadziesiąt firm, które za pośrednictwem punktów skupu runa leśnego zbierają z rynku kasztany.  Wpisały się one na dobre w obraz polskiej jesieni, jednak wykorzystywane są też do poprawy urody. Kasztanowiec zawiera escynę, kumarynę i flawonoidy, które hamują działanie enzymów doprowadzających do niszczenia ścianek naczyń włosowatych, dzięki czemu stają się one uszczelnione i bardziej odporne na pękanie.

Polska wciąż jest europejskim potentatem w produkcji kasztanów. Odpowiadamy za około 40 proc. kasztanów, które trafiają do przemysłu na naszym kontynencie. Ale coraz więcej firm sięga po dwukrotnie tańsze kasztany z krajów bałkańskich i Ukrainy. Do tego firmy farmaceutyczne zgłaszają coraz mniejsze zapotrzebowanie na kasztany, ponieważ opracowano syntetyczny odpowiednik zalegającej w kasztanach escyny. Żadna z firm skupujących kasztany nie zdradza ile dostaje za nie od zachodnich odbiorców. Niewykluczone, że ceny wynoszą ok 0,5 euro za kg, co w przeliczeniu daje ponad 2 złote.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać