Polska kasztanowym eldorado

 Kategorie: Ciekawostki

Nawet 2 tys. ton kasztanów co roku wyjeżdża z Polski i trafia do firm farmaceutycznych, które wyciągają z nich escynę i eskulinę potrzebne do produkcji lekarstw. Opanowaliśmy blisko połowę europejskiego rynku tych substancji.

W Polsce działa kilkadziesiąt firm, które za pośrednictwem punktów skupu runa leśnego zbierają z rynku kasztany.  Wpisały się one na dobre w obraz polskiej jesieni, jednak wykorzystywane są też do poprawy urody. Kasztanowiec zawiera escynę, kumarynę i flawonoidy, które hamują działanie enzymów doprowadzających do niszczenia ścianek naczyń włosowatych, dzięki czemu stają się one uszczelnione i bardziej odporne na pękanie.

Polska wciąż jest europejskim potentatem w produkcji kasztanów. Odpowiadamy za około 40 proc. kasztanów, które trafiają do przemysłu na naszym kontynencie. Ale coraz więcej firm sięga po dwukrotnie tańsze kasztany z krajów bałkańskich i Ukrainy. Do tego firmy farmaceutyczne zgłaszają coraz mniejsze zapotrzebowanie na kasztany, ponieważ opracowano syntetyczny odpowiednik zalegającej w kasztanach escyny. Żadna z firm skupujących kasztany nie zdradza ile dostaje za nie od zachodnich odbiorców. Niewykluczone, że ceny wynoszą ok 0,5 euro za kg, co w przeliczeniu daje ponad 2 złote.

Najnowsze wpisy
Wyświetlam 2 komentarzy
 • homepage
  Odpowiedz

  Grewat post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!

  Extremely useful information specifically the llast part 🙂
  I care for such information much. I was looking for this certain information for a very long time.

  Thank you and best off luck.Robbux hack

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać