Poinsencja – roślina na święta

 Kategorie: Ciekawostki

Botaniczna nazwa Gwiazdy betlejemskiej to wilczomlecz nadobny. Poinsecja została odkryta na początku XIX wieku przez amerykańskiego dyplomatę w Meksyku. Ten wielki entuzjasta roślin został oczarowany przez wilczomlecz i postanowił sprowadzić go do Ameryki.

W warunkach naturalnych poinsecja jest krzewem osiągającym około 5 metrów wysokości, kwitnącym prawie cały rok. Roślina nie posiada typowych kwiatów, to co nimi nazywamy to tak naprawdę podsadki – zabarwione liście, które otaczają prawdziwe kwiaty poinsecji (małe, zielone kwiatuszki). Kolorowe liście poinsecji mogą być czerwone, białe, kremowe, różowe i morelowe o różnej intensywności. W krajach tropikalnych poinsecja jest typową ozdobą ogrodów. Niestety, nasz klimat pozwala poinsecji rosnąć tylko w doniczkach.

Sklepy w okresie okołoświątecznym, kuszą różnorodnością gwiazd betlejemskich. Nie dajmy się jednak zwariować  Do wyboru kwiatka podejdźmy ostrożnie i rozsądnie. Po pierwsze wybierzmy okaz z gęstymi, intensywnie zielonymi liśćmi, oraz żółto – zielonymi pąkami kwiatowymi. Po drugie zwróćmy uwagę na kondycję przylistków – powinny być jędrne. Prawidłowy transport rośliny do domu to połowa sukcesu – poinsecje nie lubią przeciągów i niskiej temperatury. Jeśli osłonimy roślinę przed zimnem np. papierem i szybko przetransportujemy ją ze sklepu do domu, nie powinno być problemu.

Jak zaopiekować się kwiatem w  domu? Ogólne wymagania to jasne i ciepłe miejsce, regularne podlewanie niewielką ilością wody (najlepiej co drugi dzień. Mimo zimowej pory, gwiazda betlejemska lubi jak się ją odżywia, wtedy ma siłę dłużej kwitnąć. Poinsecję można podlewać jak storczyka, zalewa się podstawkę rośliny i pozostawia ją na 15 minut. Roślina przez ten czas pochłania potrzebną jej ilość wody, pozostałą część należy odlać.

I na koniec ciekawostka: wilczomlecz nadobny należy do rodziny wilczomleczowatych, które charakteryzują się posiadaniem substancji trujących w każdej jej części. Po każdym dotknięciu rośliny powinniśmy umyć racę, dłuższy kontakt z rośliną może powodować podrażnienie skóry. Najniebezpieczniejszy jest sok poinsecji, wypływający z tkanek po przecięciu.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać