Pogłowie trzody chlewnej w 2019 będzie niższe

 Kategorie: Ogólne

Według prognoz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej pogłowie trzody chlewnej w Polsce w 2019 r. może być niewiele, ale jednak niższe niż w 2018 r. Tę korektę mogą dodatkowo pogłębić wysokie ceny pasz, niepewna sytuacja związana z szerzeniem się afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz konsekwencje gospodarcze jakie niesie ze sobą ta choroba, zarówno w skali kraju, jak i na polu europejskim.

Według ostatnich danych GUS o pogłowiu świń z czerwca 2018 r., jego stan oszacowano na 11, 8 mln sztuk, wykazując w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrost o 4,2 proc., a w porównaniu z liczebnością stada świń w marcu 2018 r. pogłowie było niższe o 164,7 tys. sztuk. W grudniu 2018 r. pogłowie trzody może być o ok. 1 % niższe niż rok wcześniej, a w czerwcu 2019 r. o 4-5% mniejsze niż w czerwcu 2018 r.

Ostatnie badania pogłowia także wskazują na możliwy spadek produkcji w Unii Europejskiej w kolejnym roku. Spadek cen żywca oraz wzrost cen zbóż paszowych spowodowały pogorszenie się opłacalności chowu. Prawdopodobnie, pogłowie loch dalej będzie się zmniejszać, co przełoży się z czasem na spadek pogłowia w innych grupach technologicznych.

To, czy malejący stan pogłowia trzody chlewnej w kraju i UE pozwoli na wzmocnienie cen skupu trzody chlewnej, nie wiadomo. Dużo zależy od tego, jak będzie wyglądała sytuacja z ASF w Polsce i poza jej granicami. Jeśli choroba pojawi się na nowych terenach UE,  będzie to oznaczało kolejne ograniczenia w eksporcie poza granice Wspólnoty.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać