Płacz nad cebulą

 Kategorie: Ogólne

We wrześniu cebula podrożała przeciętnie w skali roku o 96 proc. do 1,33 zł/kg. Tak droga w tym miesiącu nie była co najmniej od 2004 roku – wynika z danych IERiGŻ-PIB. Rekordowo droga jest polska cebula mrożona.

W październiku stawki mogły pójść w górę aż o ponad 100 proc. Podwyżki widoczne są również w skupach do przetwórstwa. W minionym miesiącu kilogram cebuli obranej kosztował 1,59 zł (+123 proc.). Na tak wysokie ceny przekłada się znaczący niedobór warzywa w Polsce i całej UE.
Według przedwynikowego szacunku GUS, zbiory  cebuli w Polsce mogą być niższe o 14 proc. i wynieść 575 tys. t. Będzie to najsilniejszy spadek wśród głównych warzyw gruntowych w 2018 roku, choć zbiory nie będą rekordowo niskie. Biorąc pod uwagę ostanie dziesięciolecie mniejsze zanotowano w 2013 i 2015 r.
O wiele mniejsza jest również podaż w innych krajach UE. Zbiory cebuli w Holandii, która jest największym producentem i eksporterem we Wspólnocie mogą być w 2018 r. niższe o ok. 30 proc. z uwagi na skrajnie wysokie temperatury latem i długotrwałą suszę.
Bardzo wysokie stawki cebuli świeżej w krajach Unii pociągnęły za sobą podwyżki cen przetworów. Rekordowo droga jest polska cebula mrożona. Według IEG Vu pod koniec października kilogram kosztował 0,8 euro (2,5 raza więcej r/r).
Eksperci podkreślają też duże wzrosty cen marchwi oraz kapusty białej. We wrześniu zwiększyły się odpowiednio o 87 i 101 proc. W tym przypadku o zmianie stawek decydują jednak w większym stopniu czynniki lokalne. Według GUS zbiory marchwi mogą wynieść 740 tys. t (-11 proc.), a kapusty 950 tys. t (-6 proc.).
Ceny warzyw są obecnie czynnikiem, który najbardziej napędza stawki konsumpcyjne żywności – we wrześniu poszły w górę o 10,2 proc.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać