Pigwowiec

 Kategorie: Ciekawostki

Pigwowiec jest efektownym i pożytecznym krzewem ozdobnym. Warto go mieć w przydomowym ogrodzie. Wydaje jadalne owoce, które w przetworach smakują wyśmienicie. Kompoty, dżemy i nalewki z pigwowca mają niepowtarzalny smak i piękny aromat. Trzeba jednak pamiętać, by komponować go ze sporą dawką cukru, bo są cierpkie. Owoce zbiera się późną jesienią, nawet po pierwszych przymrozkach.

Pigwowiec (Chaenomeles) to niezbyt wysoki ozdobny krzew, pochodzący z Azji Wschodniej. Dorasta do 1-2 m wysokości, ma rozłożysty, często prawie płożący pokrój. Pigwowce mają gęste gałęzie, u niektórych odmian pokryte kolcami. Liście są jajowate, lekko błyszczące. Pigwowce doskonale służą jako krzewy ozdobne, świetnie wyglądają sadzone pojedynczo i w grupach. Można z nich także formować żywopłoty – ze względu na kolce są trudne do sforsowania. Jednak nie należy ich przycinać zbyt mocno, bo kwiaty pojawiają się tylko na pędach dwuletnich i starszych.

Pigwowce nie są zbyt wymagające. Tolerują praktycznie każdą glebę, ale najlepiej rosną na ziemiach żyznych. Lubią miejsca nasłonecznione, bardzo dobrze znoszą suszę i nie wymagają częstego podlewania. Rosną lepiej, jeśli teren wokół nich jest pozbawiony trawy i chwastów. Są odporne na mróz.

Odmiany pigwowca

  • Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica) – dorasta do metra wysokości, ma pomarańczowe lub żółtopomarańczowe kwiaty o średnicy 2-3 cm. Wytwarza żółte owoce, które pokryte są czerwonawymi plamkami. Do niedawna był najpopularniejszą odmianą uprawianą w Polsce.
  • Pigwowiec chiński (Chaenomeles speciosa) – jest większy od japońskiego i pozbawiony kolców. Brzegi liści są piłkowane, a kwiaty pojedyncze, różowe. Wytwarza też większe owoce, w żółtym kolorze.
  • Pigwowiec pośredni (Chaenomeles x superba) powstał ze skrzyżowania pigwowca chińskiego i japońskiego. Cechuje się dużą różnorodnością. W zależności od odmiany, może osiągać od ok. 70 cm (odmiana Pink Lady) do 2 m (Nivalis). Kwiaty mogą mieć kolor pomararańczowoczerwony (Crimson and Gold), jaskrawoczerwony (Nicoline), biały (Nivalis), ciemnoróżowe (Pink Lady).

 

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać