Nowelizacja ustawy w sprawie paliwa rolniczego

 Kategorie: Ogólne

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego do produkcji rolnej – poinformowała kancelaria prezydenta.

Nowe przepisy uzupełniają listę rodzajów paliwa, od którego można odliczyć akcyzę. Nowelizacja uzupełnia katalog kodów oleju napędowego, tak aby nabywcom przysługiwał zwrot części podatku akcyzowego.
Zgodnie z przepisami o zwrot paliwa rolnik może ubiegać się dwa razy w roku – od 1 do 28 lutego oraz od 1 sierpnia do 2 września. 31 stycznia jest ostatnim dniem, kiedy można kupić paliwo, i faktura będzie mogła zostać dołączona do wniosku składanego w lutym, do urzędu gminy.

Dodatkowo, ustawa przewiduje przedłużenie o miesiąc – do końca marca, terminu składania wniosków o zwrot akcyzy. Nowelizacja ma działać z mocą wsteczną, od 1 stycznia br.

Zmieniana ustawa, obowiązująca od listopada 2018 r., podniosła z 86 do 100 litrów limit objętego zwrotem akcyzy oleju napędowego na 1 ha upraw rolnych.

Zmieniono też limit zużycia oleju napędowego do 1 dużej jednostki przeliczeniowej bydła. Dotyczy to przypadków prowadzenia przez producenta rolnego chowu i hodowli bydła, do którego przysługuje zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zakupionego do tej produkcji.

W tegorocznym budżecie przeznaczono na ten cel 1 mld 180 mln zł. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać