Muzea rolnicze na Narodowej Wystawie Rolniczej, czyli symboliczna podróż w czasie

 Kategorie: Wydarzenia

Historia polskiej wsi i pracy rolników to źródło sporej wiedzy, bowiem sposób uprawy roli może wiele powiedzieć, nie tylko o tym, jak wyglądało dawne rolnictwo, ale także codzienne życie mieszkańców polskiej wsi. Ci, którzy chcieliby udać się na symboliczną podróż w czasie
i przekonać się, jak wyglądało rolnictwo kiedyś, będą mieli ku temu okazję w dniach 30.11-2.12 na Międzynarodowych Targach Poznańskich, gdzie odbywać się będzie Narodowa Wystawa Rolnicza, podczas której prezentowane będą ekspozycje muzeów rolniczych.

Jedną z wielu atrakcji prezentowaną na Narodowej Wystawie Rolniczej będzie ekspozycja różnego rodzaju muzeów przedstawiających historię polskiej wsi. Wraz z Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie prezentować się będą: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum w Łowiczu, Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu oraz Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.

Zaprezentowana zostanie tu m.in.: wystawa zabytkowych maszyn rolniczych, w tym lokomobili parowej wyprodukowanej w zakładach Hipolita Cegielskiego w 1919 roku. W latach swojej świetności była ona przystosowana do prac transportowych i napędu maszyn stacjonarnych. W okresie międzywojennym służyła do przeprowadzania usługowych omłotów na terenie Wielkopolski.

Na zwiedzających czekać będą też takie atrakcje jak: pokaz składania miniatury chaty wiejskiej, kręcenia snopków do pokrywania dachów, wyrobu masła, a także kasz w stępach czy mielenia zboża w żarnach. Na stanowiskach można będzie zobaczyć, jak tkano, wyklepywano kosę czy produkowano uprzęż konną. Nie zabraknie też prezentacji garncarskich, rymarskich w wykonaniu prawdziwych mistrzów rzemiosła. Ekspozycje muzealne sprzyjać też będą spotkaniom, np. z wycinankarką
i hafciarką z Regionu Łowickiego czy mistrzynią dawnego szycia i haftu z Podkarpacia.

Dla najmłodszych wystawcy przygotowali szereg animacji i atrakcji, które poprzez zabawę będą edukować i przekazywać wiedzę o rolnictwie. Dużym powodzeniem wśród dzieci z pewnością będzie także cieszyć się stanowisko z zabawkami ludowymi oraz interaktywne stanowisko prezentujące łowicki strój ludowy.

Ekspozycja muzealna prezentowana będzie w pawilonie nr 8.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać