Mleko, sery i jaja z Polski są najtańsze w UE

 Kategorie: Ciekawostki

Jak wynika z danych Eurostatu, ceny żywności i napojów bezalkoholowych w Polsce wyniosły 69 proc. średniej w Unii Europejskiej. Najdroższej jest w Danii, a najtaniej w Rumunii.

Z najnowszych danych europejskiego urzędu statystycznego wynika, że w ubiegłym roku między najdroższym a najtańszym krajem Wspólnoty była dwukrotna różnica w poziomie cen żywności i napojów bezalkoholowych. Najwięcej płacą Duńczycy. Stawki żywności i napojów bezalkoholowych w tym kraju wyniosły 130 proc. unijnej średniej. Na kolejnych miejscach znalazły się Luksemburg i Austria – po 125 proc., Irlandia i Finlandia – po 120 proc. oraz Szwecja – 117 proc.
Najniższe ceny są z kolei w Rumunii – 66 proc. unijnej średniej, Polsce – 69 proc., Bułgarii – 76 proc., na Litwie – 82 proc., w Czechach – 84 proc. i na Węgrzech – 85 proc. W przypadku chleba i zbóż poziom cen wahał się od 54 proc. średniej UE w Rumunii do 152 proc. w Danii. W Polsce stawki ceny pieczywa stanowiły 68 proc. średniej.Ceny wyrobów mięsnych w Polsce i Rumunii były na poziomie 63 proc. średniej, podczas gdy w Austrii 146 proc.

Z danych Eurostatu wynika, że w Polsce są najniższe w Unii ceny mleka, serów i jajek – stanowiły 71 proc. średniej. Dla porównania najwyższe stawki odnotowano na Cyprze – 136 proc.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać