Mini Kiwi

 Kategorie: Agropasja

Badacze ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wyhodowali i wprowadzili do uprawy nowe odmiany Mini Kiwi. Owoce trafiły już do sklepów i Polacy kupują je na potęgę. To stwarza szansę dla lokalnych rynków.

Owoc minikiwi jest bardziej aromatyczny niż samo kiwi. Na dodatek można go zjadać w całości i ze skórką. Hodowla tej rośliny staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Producenci zauważyli już jej rynkowy potencjał.  Aktinidia jest uprawiana na plantacjach w wielu krajach Europy, także krajowych. Roślinę można uprawiać bez chemii. Nie ma żadnych problemów ze szkodnikami i chorobami. Badacze ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wyhodowali i wprowadzili do uprawy nowe odmiany tego owocu („Bingo”, „Domino” i „Lucy”). Niektóre z nich różnią się od tych już znanych m.in. barwą skórki – mają różowo-czerwony rumieniec (podczas gdy inne są zielone) czy większą zawartość składników prozdrowotnych (np. witaminy C).

Plantację wzorcową minikiwi naukowcy SGGW założyli z sadownikami spod Grójca. Uprawa aktinidii może być opłacalna nawet dla mniejszych plantatorów. Potencjalny przychód z 1 ha w pełni owocującej plantacji może sięgać nawet 200-250 tys. zł.

Aktinidia jest pnączem i przypomina winorośl. Na plantacjach stosuje się konstrukcje w kształcie litery „T”. „Rośliny zwieszają się na boki, tworząc parasol. Uprawa minikiwi nie jest łatwa. Samo założenie plantacji jest dość kosztowne ze względu na potrzebę postawienia konstrukcji nośnych pod rośliny, systemu nawadniającego oraz – co jest bezwzględnie konieczne, systemu ochrony przeciwprzymrozkowej. Bez tego ryzyko niepowodzenia uprawy jest niezwykle duże. Ponadto, rośliny mają dość duże wymagania siedliskowe i w zasadzie nie powinny być uprawiane na glebach poniżej 4 klasy. Korzystne są miejsca osłonięte od zachodnich wiatrów, np. przez sąsiedztwo ściany lasu lub innych zadrzewień śródpolnych. Wybór miejsca uprawy wymaga zatem dobrego przemyślenia gdyż jest to uprawa na lata – trwałość plantacji porównywalna jest z winnicami. Trzeba również pamiętać, że minikiwi nie jest tak trwałe, jak zwykłe kiwi. Można je przechowywać maksymalnie 8 tygodni.

Minikiwi zawierają np. witaminę C, luteinę, polifenole oraz enzym proteolityczny – aktinidin. Owoce wykazują też istotne działanie regulujące prace układu pokarmowego i działają ochronnie na układ sercowo-naczyniowy.

 

 

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać