Miłosny zew natury

 Kategorie: Ciekawostki

Monogamia i „miłość do grobowej deski” to wśród zwierząt dość rzadkie zjawisko. Szacuje się, że monogamicznych jest mniej więcej 23 proc. gatunków ptaków i tylko 5 proc. ssaków
Walentynki byłyby idealnym świętem dla wielu gatunków ptaków. Za to koty, mówiąc delikatnie, do romantyków nie należą. Bo miłość wśród zwierząt ma dwa oblicza: piękne i bezwzględne.

Naukowcy udowodnili, że zwierzęta potrafią kochać – zarówno swoich właścicieli, jak i przedstawicieli własnego gatunku. Naukowcy zbadali, że ich organizmy, tak samo jak w ludzkie, wytwarzają oksytocynę, która stanowi u ssaków biochemiczną podstawę bliskości i przywiązania. Hormon wydziela się podczas interakcji z osobnikami, których nasi pupile darzą uczuciem.
Psowate porozumiewają się gestami, postawą ciała. Pszczoły dają sobie komunikaty torem lotu. Zwierzęta mówią swoim językiem, ale jest on zupełnie jasny. Właśnie tego powinniśmy się od nich uczyć: prostoty i braku zakłamania.
Ludzie na ogół stawiają na monogamię. Zwierzęta też wybierają taki sposób na życie. Choć jedna miłość na całe życie zdarza się w świecie zwierząt bardzo rzadko, to już cykliczna monogamia, czyli pozostawanie wiernym jednemu partnerowi przez jeden lub kilka sezonów rozrodczych, nie jest osobliwością. Do niedawna przypuszczano, że 90 proc. ptaków jest monogamicznych, ale po badaniach DNA okazało się, że samice też bardzo często zdradzają swoich partnerów i wymieniają się nimi. Doskonałym przykładem monogamii są wilki, „które są sobie wierne do grobowej deski”. „Jeśli samica traci partnera, bardzo rzadko podejmuje poszukiwania drugiego. Zostaje już we wdowieństwie najczęściej do końca swoich dni. Monogamiczne są też pingwiny żyjące w dużych koloniach. W wielotysięcznych stadach potrafią odnaleźć swojego partnera i to właśnie z nim wysiadywać jajko i dostarczać pokarm młodym. W zoo do hodowli dobiera się 50 proc. samców i 50 proc. samiczek, bo szybko układają się w pary. Później takie pary walczą o swoje „domki”, bo zdenerwowane samiczki chcą jak najszybciej znaleźć miejsce do złożenia jaj. Bardzo ciekawa u pingwinów jest też miłość rodzicielska. Gdy już wyklują się młode, rodzice muszą natychmiast pozyskać pokarm, więc wędrują do morza. Gdy wracają, bezbłędnie rozpoznają po głosie swojego młodego, nawet jeśli w gromadzie jest kilkadziesiąt pingwinów. I to jest sztuka! Sztuka kochania!
Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać