Mamy błędy w wycenie bydła

 Kategorie: Ogólne

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka poinformowała Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o tym, że w wycenie wartości hodowlanej w ostatnim sezonie wyceny (2018.2) są liczne błędy. Wycenę realizuje Instytut Zootechniki PIB w Balicach.

Jak informuje  federacja, liczba błędów w oszacowaniach wartości hodowlanej jest bardzo duża, wręcz niedopuszczalna. Wiele z nich zostało zauważonych przez samych pracowników PFHBiPM, a także hodowców.

„Najbardziej rażące były te związane z oszacowaniem wartości hodowlanej samic. Blisko 180 000 krów nie miało informacji o indeksie selekcyjnym PF. Polska Federacja przekazała do Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii MRiRW oraz Instytutu Zootechniki pełną listę błędów” czytamy w komunikacie federacji.

Hodowcy bydła w związku z tymi błędami nie mogli realizować pracy hodowlanej w stadach na podstawie aktualnych wyników. To zdaniem federacji z całą pewnością przyczyniło się do strat ekonomicznych w stadach bydła mlecznego.

Błędy przyczyniły się do problemów z oceną wartości hodowlanej w związku z czym hodowcy tracą zaufanie do wiarygodności tych oszacowań. Tymczasem są one podstawą ich codziennej pracy hodowlanej.

„Zwracamy się więc jeszcze raz do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o jak najszybsze rozwiązanie tej sytuacji, która stwarza coraz więcej problemów w polskich hodowlach, jak również otwiera szeroką drogę dla konkurencji w coraz bliższej przyszłości” – można przeczytać w piśmie federacji do MRiRW.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać