Kura, jaka jest, każdy widzi

 Kategorie: Ciekawostki

Okazuje się, że określenie „ptasi móżdżek” jest krzywdzące dla kur. Według najnowszych doniesień naukowców, to mądre ptaki.

Istnieje wiele rzeczy, których nie wiemy o kurach. Udomowiono je 2500 r p.n.e. Pierwsze oswojone koguty służyły w wojsku rolę żywych zegarów.  Kury wydają z siebie  około  24 różnych dźwięków, przypisanych do określonych zdarzeń.  Mają na dodatek bardzo dobrą pamięć.  Znają półroczną historię  całego stada. Odróżniają członków najbliższych od obcych i tylko swoich informują o znalezionym jedzeniu. Kurczaki potrafią rozpoznać i odróżnić sto ludzkich twarzy. Z kolei kury obracają jajka, które wysiadują 5 razy na godzinę. Kurzy świat, jak widać kryje wiele  tajemnic.

W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odbyła się wystawa kur ozdobnych. Prezentowane były najpiękniejsze okazy z całego świata. m.in. z Chin, Japonii, Indonezji, Anglii, Niemiec, Holandii, Indii i wielu innych.  Można było podziwiać najmniejsze kury świata, jakimi są m.in. seramy, szabo oraz sebritki o niepowtarzalnym rysunku upierzenia czy kury jedwabiste o miękkiej, futrzastej strukturze upierzenia. Dla kontrastu niezwykle ciekawe największe kury świata – olbrzymy kurze, do których należą brahmy, kochiny o masie ciała ok. 7-10 kg. Poza wspomnianymi ptakami hodowcy przedstawili piękną kolekcję wyśmienicie umięśnionych bojowców o posępnym spojrzeniu i gołębim sercu oraz śpiewające rarytasy wśród kur – ptaki charakteryzujące się niepowtarzalnym talentem.  Było na co popatrzeć. Chciałoby się powiedzieć : kur zapiał!

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać