Kryzys w sektorze cukrowniczym UE

 Kategorie: Ogólne

Ceny cukru na świecie i w Unii są najniższe w historii.

Obecny kryzys w sektorze cukrowniczym UE jest „bez precedensu” – ocenia Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraka. „Rok po zakończeniu obowiązywania systemu kwotowego sektor produkcji cukru buraczanego we Wspólnocie nadal boryka się z poważnymi zawirowaniami. Tego lata ceny cukru na świecie i w UE osiągnęły najniższe w historii poziomy, znacznie poniżej progu referencyjnego i kosztów produkcji w UE” – czytamy w komunikacie prasowym CIBE.

Na europejskich plantatorów negatywnie ponadto wpływają, zdaniem organizacji, restrykcyjne decyzje dotyczące stosowania środków ochrony roślin i nowych technik hodowlanych. Według ekspertów CIBE, obecna sytuacja poważnie zagraża stabilności finansowej gospodarstw rolnych i prężności unijnego sektora cukrowniczego. Dlatego europejscy plantatorzy wzywają do podjęcia pilnych działań i zaprzestania przez instytucje unijne polityki typu „poczekamy i zobaczmy”. Według nich, „jedynym wygranym reformy jest przemysł spożywczy wykorzystujący cukier, który w ciągu jednego roku zyskał 1,5 mld euro kosztem rodzin rolniczych”.

Według organizacji przyczyną wahań cen i obecnego załamania cen cukru (-26 proc. w UE od września 2017 r.) są światowe potęgi w produkcji tego surowca, takie jak np. Brazylia oraz działania spekulantów i krajów trzecich, które sprzedają subsydiowany cukier poniżej kosztów produkcji.

W tej sytuacji unijna produkcja cukru może być zagrożona z powodu braku odpowiednich narzędzi zarządzania ryzykiem oraz niemożności ochrony przez plantatorów ich marży i dochodów. Przewiduje się, że produkcja cukru w UE w roku 2018/19 będzie niższa z powodu niekorzystnych warunków pogodowych w tym sezonie w wielu regionach Europy, co dodatkowo pogłębi bardzo złą sytuację finansową plantatorów buraków. Wstępne szacunki CIBE na kampanię 2018/19 pokazują spadek produkcji w UE o około 2,4 mln t.

Komisja Europejska szacuje, że unijna produkcja cukru buraczanego w roku gospodarczym 2017/2018 wyniesie 20,9 mln ton wobec 16,8 mln ton w roku 2016/2017 (wzrost o 24 proc.). W Polsce produkcję cukru oszacowano na 2,3 mln ton wobec blisko 2 mln ton w roku 2016/2017 (wzrost o 10 proc.).

Międzynarodowa organizacja plantatorów uważa, że aby zachować zrównoważoną uprawę buraków w UE i utrzymać odpowiedni poziom dochodów rolników należy wprowadzić większą przejrzystość w zakresie zawierania umów na dostawy buraków, ustalania cen, wskaźników, klauzul dotyczących podziału wartości. Postuluje wprowadzenie możliwości zabezpieczeń dla plantatorów przed zmianami na rynku oraz do wprowadzenie zakazu nieuczciwych praktyk handlowych.

 

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać