Końcówka prac w pasiekach

 Kategorie: Agropasja

We wrześniu pszczelarze kończą prace przygotowujące ich podpopieczne do zimowli. Kondycja pszczół zimowych, tzn. dobre odżywienie i zdrowie, decydująco wpływa na przebieg zimowania rodziny pszczelej.

W 2017 roku pogoda zdecydowanie pszczelarzom i pszczołom nie sprzyjała. Tegoroczny sezon miodowy ma jednak słodki smak. Nie zabraknie szczególnie miodu spadziowego.

Jak rozpoznać prawdziwy miód? Jego smak – to słodycz i lekkie drapanie w gardle. Pszczelarze i smakosze miodu próbując przysmaku produkowanego przez pszczoły potrafią określić jego wiek, sposób, w jaki był przechowywany, a w smaku wychwytują substancje dodatkowe, które nie powinny w prawdziwym miodzie się znaleźć. Miód bez dodatków na początku jest bardzo słodki. Po chwili uwalniają się naturalne aromaty, po których rozpoznaje się, z czego został zrobiony. W ustach powinno pojawić się wrażenie lekkiego pieczenia, a w gardle drapanie. Jeśli miód pozbawiony jest tego posmaku, to z pewnością mamy do czynienia ze sztucznym produktem, wyprodukowanym z wody i cukru.

Pamiętajmy też, by zwracać uwagę na to, gdzie został wyprodukowany miód – ten spoza Unii Europejskiej prawdopodobnie pochodzi Chin i nie jest miodem, ale raczej cukrowym ulepkiem. Jedynym miodem spoza Unii Europejskiej, który można kupić w ciemno, jest certyfikowany miód Manuka – z Nowej Zelandii. Ma swoja cenę, ale jest jej wart. Jego działanie ma dobroczynny wpływ na cały nasz organizm.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać