Imprezy ze smakiem

 Kategorie: Wydarzenia

Święto śliwki, pomidora czy fafernucha. Polacy rozkochali się w festynach, imprezach czy jarmarkach z jedzeniem w roli głównej. Jednym z ciekawszych zjawisk w krajowej turystyce są obecnie podróże inspirowane kulinariami. Nowe i tradycyjne smaki, zdrowe produkty, nietuzinkowe restauracje czy kulinarne regiony, stają się niezwykle ważnym celem wojaży amatorów dobrego jadła. Smaczna kuchnia przyciąga smakoszy poszukujących alternatywy dla masowej żywności, a Polska rozkwita kulinarnie i turystycznie – nie tylko w wielkich miastach. Dzieje się!

Jak promować lokalne produkty i rozwijać przy tym wsie i miasteczka? – właśnie tego można uczyć się od mieszkańców Alzacji.  To jeden z najbogatszych i najdynamiczniej rozwijających się regionów turystycznych Francji, który w sposób doskonały wypromował swoje skarby – wina i winnice. Powstała tam „droga win” – na winnym szlaku położone są malownicze wioski, z których roztaczają się widoki na pola porośnięte winoroślami. Jednym ze sposobów promocji produktów wytwarzanych przez francuskich rolników jest organizacja regionalnych festynów, które przyciągają zagranicznych turystów oraz mieszkańców dużych miast. Imprezy odbywają się przez cały rok.  Przykładowo, w Eguisheim – uznanym za jedno z najbardziej urokliwych miasteczek we Francji, są to różne jarmarki związane ze świętami m.in. Bożego Narodzenia i Wielkanocy oraz imprezy promujące lokalne produkty. Największym zainteresowaniem turystów cieszy się  „Święto Winobrania” organizowane pod koniec sierpnia, która przyciąga około 12 tysięcy osób. Wszystkie imprezy w miasteczku wpisane są w kalendarz z dużym wyprzedzeniem tak, aby potencjalni turyści mogli zaplanować sobie wyjazdy. Koordynacją wszystkich działań zajmuje się Urząd Turystyki, zatrudniający co najmniej kilkanaście osób, które między innymi prowadzą stronę z kalendarzem imprez oraz z miejscami noclegowymi w gospodarstwach agroturystycznych. Kwaterodawcy z kolei wpłacają niewielką kwotę na konto urzędu i w ten sposób promują swoją działalność. Co ciekawe, większość kosztów organizacji imprez jest dofinansowana przez Stowarzyszenie Kupców. W małym Eguisheim (1,7 tys. mieszkańców) działają aż 33 stowarzyszenia, które corocznie otrzymują niewielskie dotacje z budżetu miasta  – w jednakowej wysokości dla każdego. Organizowane imprezy są więc okazją do powiększenia budżetów stowarzyszeń poprzez sprzedaż rękodzieła, posiłków czy lokalnych produktów. I takim sposobem  – wilk syty i owca cała – miasteczko rozkwita, mieszkańcy zarabiają, a turyści przeżywają niezapomniane chwile.

Alzacja po mistrzowsku wykorzystała do swojego turystycznego sukcesu także inny produkt – kapustę, którego jest zagłębiem.  Produkuje się tam 50 tysięcy ton kiszonej kapusty, co zaspokaja w 65% zapotrzebowanie na kiszoną kapustę we Francji. By uatrakcyjnić turystycznie obszary wiejskie, na których produkuje się kapustę, Urząd Turystyki w Obernai wyznaczył ”Kapuściany szlak”. Na jego trasie znajdują się kiszarnie kapusty, których właściciele oprowadzają i opowiadają o swoim zakładzie, pokazując maszyny, sprzęt i urządzenia. Można trafić do sklepików z lokalną żywnością, restauracji i gospód oferujących np. „Alzacki garnek” z kapustą w roli głównej. Stąd też kolejną imprezą, o dużym rozmachu – Święto Kapusty Alzackiej,

W Polsce także powstają szlaki kulinarne oraz imprezy, które na stałe wpisały się już w kalendarz smakowitych krajowych wydarzeń. Gdy wakacje odchodzą już w zapomnienie, na początku września, gospodynie ze Strzelec Dolnych na Kujawach i Pomorzu wyciągają ze strychów miedziane kotły kuprowe i rozpoczynają spektakl smażenia powideł śliwkowych. To nietypowe dożynki sadowników, a także okazja do poznania kulinarnej tradycji, która według różnych źródeł może mieć nawet kilkaset lat… Święto śliwki w Dolinie Dolnej Wisły jest już bardzo popularne wśród turystów. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na taką kulinarną fetę z węgierką w roli głównej. Właśnie tam na przełomie XIX i XX wieku ten owoc królował w przydomowych sadach.

Corocznie, w trzecią sobotę września w Brukach Unisławskich w kapuścianym zagłębiu kujawsko-pomorskiego – w gminie Unisław, odbywa się Święto Kapusty. Wszyscy miłośnicy tego popularnego warzywa przyjeżdżają tu, aby wspólnie uczcić zakończenie lata, rozkoszując się jednocześnie także smakami jesieni. Święto Kapusty przyciąga amatorów tradycyjnego bigosu i kapuśniaku, jest również okazją do odkrywania nowych smaków, zapachów i aromatów z kapustą w roli głównej. Degustacja potraw na bazie kapusty to jeden z wielu punktów programu imprezy.

Furorę w Polsce robią także festiwale ziemniaka. Jeden z nich odbywa się w Muzeum Wsi Radomskiej. Jego celem jest pokazanie tego, co dawniej robiono podczas jesiennych prac polowych, dotyczy to nie tylko zbierania plonów, przetwórstwa, przygotowania ziemi pod kolejne uprawy, ale również ludowych obrzędów związanych z wykopkami. Do udziału w imprezie zapraszane są zespoły obrzędowe i rolnicy, którzy na muzealnych polach przy użyciu dawnych maszyn rolniczych z kolekcji MWR wykonują prace polowe. Na terenie jednej z zagród, na scenie występują kapele ludowe, a chętni uczestniczą w zabawie tanecznej „na dechach”. Impreza jest również okazją do popularyzacji rękodzieła i rzemiosła ludowego, twórcy ludowi na straganach prezentują swoje prace – można je podziwiać i kupować. Atrakcją dla turystów są również stoiska Kół Gospodyń Wiejskich i zespołów obrzędowych z potrawami regionalnymi. Można na nich spróbować m.in. porkę, pazibrodę i babkę ziemniaczaną.

Polskim ucztom kulinarnym patronują zwykle warzywa czy owoce, ale także produkty regionalne.  Jeden z najbardziej charakterystycznych kurpiowskich przysmaków, czyli fafernuch, od wieli już lat ma „swoje” święto, podczas którego jest uroczyście wygniatany i wypiekany, a następnie masowo zjadany. Święto fafernucha odbywa się w miejscowości Golanka, w samym sercu Kurpiowszczyzny. Uroczystość jest przepełniona wspólną zabawą przy wygniataniu ciasta, tańcami, żartami i oczywiście degustacją pysznej przekąski.

Święta mają także potrawy. Lokalna Grupa Działania „Dolina Raby” organizuje w małopolskiej Bochni Święto rosołu. Najpierw zarejestrowała ona wyjątkową zupę na Liście Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi,  a teraz ją promuje. Festiwal został zainspirowany faktem, że w 1682 roku Stanisław Czernecki, kuchmistrz Aleksandra Lubomirskiego napisał na Zamku w Wiśniczu pierwszą polską książkę kucharską pt. „Compendium Felculorum – albo zebranie potraw”. Pierwszą pozycję zajmuje w niej rosół polski. Autor opisał aż szesnaście sposobów przygotowania tej potrawy. Każdy jednak ma na rosół swój autorski przepis na bazie tego tradycyjnego. W Bochni co roku w rosołowe szranki kulinarne staje kilkanaście drużyn. Przygotowane przez kucharzy rosoły oceniane są przez profesjonalne jury.

Podsumowując, w kraju nad Wisłą popularne stają się smakowite imprezy. Rozwija się enoturystyka, czyli podróż szlakiem winnic (a przez ocieplenie klimatu będzie ich przecież jeszcze więcej), a także turystyka kulinarna. Wśród wielu organizacji pozarządowych aktywnie zaangażowanych w propagowanie polskiej kuchni i produktów regionalnych na szczególną uwagę zasługują m.in. Slow Food Polska – polski odłam międzynarodowego ruchu sprzeciwiającego się „fastfoodyzacji” kuchni i życia, Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego. Nie można też zapomnieć o  tysiącach lokalnych społeczników, miłośników swojego regionu i lokalnej kuchni, którzy działają na rzecz naturalnej żywności wysokiej jakości w: kołach gospodyń wiejskich, ośrodkach doradztwa rolniczego czy lokalnych grupach działania. Dzięki nim możliwa jest identyfikacja i inwentaryzacja tradycyjnych regionalnych produktów i potraw, upowszechnianie umiejętności ich wytwarzania, przygotowywanie wniosków o prawną ochronę takich lokalnych specjałów, wprowadzanie ich na rynek, a także skuteczna promocja i dystrybucja.

autor: Maria Sikorska

źródło: biokurier.pl

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać