Grzyby popularniejsze na wsi?

 Kategorie: Ogólne

77 proc. respondentów deklaruje, że była kiedyś na grzybobraniu, a 43 proc. zbierało grzyby w ostatnim czasie – wynika z przeprowadzonego w październiku badania CBOS na temat zwyczajów Polaków związanych ze zbieraniem grzybów.

Jak uzasadnia CBOS „grzybobranie jest w naszym kraju nie tylko jedną z wielu jesiennych aktywności Polaków, ale także zajęciem, które towarzyszy kolejnym pokoleniom i które doczekało się licznych nawiązań w literaturze”.

Wyprawy na grzyby nie są aktywnością podejmowaną incydentalnie. Ankietowani, którzy uczestniczyli w grzybobraniach, najczęściej deklarują, że oddawali się temu zajęciu w miarę regularnie. 67 proc. respondentów podczas sezonu bywało na grzybach co najmniej 2–3 razy w miesiącu, przy czym 40 proc. uczestniczyło w grzybobraniach nie rzadziej niż raz w tygodniu.

Częstość chodzenia na grzyby związana jest głównie z wiekiem badanych – im są starsi, tym częściej oddają się temu zajęciu.

W ostatnim czasie, częściej niż inni uczestniczyli w grzybobraniu mężczyźni (48 proc.), badani mający od 45 do 64 lat (54 proc.) oraz mieszkańcy wsi (53 proc.). Brak tego rodzaju doświadczeń najczęściej deklarują natomiast najmłodsi respondenci – w wieku od 18 do 24 lat (40 proc.) oraz uczniowie i studenci (45 proc.). Najpopularniejszą metodą przetwarzania grzybów w domach respondentów jest ich suszenie – tak zadeklarowało 83 proc. respondentów. Pozyskane w sezonie grzybowym owoce runa leśnego są także często spożywane na bieżąco.

Chociaż konsumpcja grzybów w sezonie jest zjawiskiem dość powszechnym, a 86 proc. badanych przyznaje, że generalnie spożywa grzyby leśne, to jednak nie są one stałym składnikiem diety Polaków. 78 proc. respondentów najczęściej twierdzi, że jedzą je tylko od czasu do czasu – wynika z badań.

CBOS w badaniu zapytał też, jakie gatunki grzybów leśnych preferują Polacy. Spośród tych, które rosną w polskich lasach, bezapelacyjnie największym zainteresowaniem amatorów owoców runa leśnego cieszą się borowiki – tak zadeklarowało 80 proc. badanych. Zdecydowanie rzadziej do ulubionych grzybów zaliczane są podgrzybki – preferuje je 54 proc. respondentów.

Badanie CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 4-11 października na liczącej 1016 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać