Gospodynie – mistrzynie świątecznych ozdób

 Kategorie: Ciekawostki

Dawniej Boże Narodzenie niosło więcej duchowości i szczyptę magii, bo przejęło sporo zwyczajów słowiańskich. Tak też ukształtowała się jego bogata obrzędowość, towarzysząca przesileniu zimowemu i najkrótszym dniom w roku.

Kiedyś świąteczne dekoracje odgrywały rolę symboliczną, a walory dekoracyjne schodziły na dalszy plan. Pod sufitem wierzchołkiem w dół wieszano małą choineczkę sosnową lub świerkową. W początkach XX wieku wyparło ją większe drzewko stawiane bezpośrednio na podłodze, które z czasem przybrało formę znanej dziś powszechnie choinki. Najpierw pojawiło się tylko w zamożniejszych domach i tam, gdzie o drzewka z lasu było stosunkowo łatwo. Były to przeważnie sosenki.

Każdego roku w pierwszej połowie grudnia, gospodynie tradycyjnie rozpoczynają wykonywanie ozdób na Boże Narodzenie, które ozdobią dom i świąteczny stół. Zazwyczaj są to aniołki robione na szydełku, choinki z szyszek, wieńce adwentowe, bombki, lampiony i świeczniki.

Jak podkreślają gospodynie, robienie ozdób wyzwala w nich wspomnienia związane z dzieciństwem, jakąś pierwotną radość, pozwala uwolnić kreatywność…

Ozdoby choinkowe i świąteczne  mają swoje znaczenie. Co zatem warto mieć w domu na święta? Według dawnych wierzeń,  jabłka symbolizują zdrowie i urodę, orzechy zawijane w złotko zapewnią nam dobrobyt i siły witalne, a miodowe pierniki – dostatek na przyszły rok. Z kolei  łańcuchy wzmacniają więzi rodzinne, lampki i bombki chronią dom od ludzkiej nieżyczliwości, dzwonki  niosą dobre nowiny i radosne wydarzenia w rodzinie, a aniołki opiekują się domem.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać