Gęsi pipek i inne rozkosze

 Kategorie: Ciekawostki

18 ekip zmierzy się w Poznaniu w ogólnopolskiej rywalizacji o najlepsze danie z gęsi w ramach drugiej edycji konkursu „Gęsina na imieninach.” Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja gęsiny – zwłaszcza w okolicach przypadającego 11 listopada dnia św. Marcina.

Dzień imienin świętego Marcina tradycyjnie związany jest z jedzeniem gęsiny w wielu krajach Europy. Polska jest uznanym producentem tego mięsa, a Wielkopolska – hodowlanym zagłębiem.Konkurs zostanie rozstrzygnięty w Poznaniu. Do udziału zaproszono restauracje, bary oraz gospodarstwa agroturystyczne z całego kraju. Każda z ekip będzie musiała przygotować w ciągu 70 minut przystawkę i danie główne.
Jeszcze w połowie XIX wieku, nikt nie wyobrażał sobie kolacji na św. Marcina bez pieczonej gęsi. Konkurs ma przypomnieć tę tradycję, ale także zachęcić Wielkopolan do spożywania gęsiny.

W organizację przedsięwzięcia włączyły się m.in. Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu i Ogólnopolski Cech Rzeźników Wędliniarzy Kucharzy a także Krajowa Rada Gastronomii i Cateringu.

Promotorzy spożywania gęsiny podkreślają, że gęsie mięso ma wyjątkowe wartości odżywcze i smakowe. Jest chude, zawiera składniki obniżające poziom cholesterolu i świetnie nadaje się do stosowania w dietach osób chorych na serce i układ krążenia. Tradycja hodowli i spożywania gęsiny w Polsce sięga XVI w.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać