Eko pod znakiem zapytania?

 Kategorie: Ciekawostki

Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od kilku lat przeżywa okres stagnacji i spadków, kurczy się powierzchnia upraw. Polak rocznie wydaje na żywność ekologiczną 7 euro; średnia europejska to 44 euro.

NIK wskazuje, że Polska ma potencjał, by stać się dużym graczem na rynku żywności ekologicznej. Tak się jednak nie dzieje. Produkty wytworzone w naszym kraju wykorzystywane są z zyskiem głównie przez zagraniczne firmy. W kraju modne stało się kupowanie żywności ekologicznej nie tylko w sklepach, ale także przez Internet. Mimo iż statystycznie liczba polskich producentów żywności ekologicznej jest spora, to nadal wytwarzają oni mało produktów ekologicznych, które można sprzedać w polskich sklepach. Brakuje nam podaży takich produktów jak jabłka, jajka, wędliny czy też ryby.

Sprzedaż brutto ekologicznych produktów rolnych w Polsce to zaledwie ok. 1,1 mld zł rocznie. To jest zaledwie 7 euro na Polaka rocznie, czyli ok. 30 zł. Dla porównania przeciętny Niemiec wydaje 100 euro, a Duńczyk 200 euro rocznie. Dlaczego tak się dzieje? Problemem jest głównie cena takich produktów, są one zdecydowanie droższe od konwencjonalnie produkowanej żywności. Żywność ekologiczna zawsze będzie droższa od tej wytwarzanej w konwencjonalny sposób. Chodzi jednak o to, by cena była adekwatna do kosztów produkcji i by mogła być racjonalnie uzasadniona świadomością korzyści, jakie dla zdrowia konsumentów przynosi zakup. Izba rozpoczęła kontrolę w sprawie wsparcia rolnictwa ekologicznego w Polsce. Jej wyniki mają być znane w przyszłym roku. Z informacji NIK wynika, że od kilku lat rolnictwo ekologiczne w kraju przeżywa regres. Podczas gdy liczba producentów zatrzymała się na granicy ok. 23 tys., powierzchnia upraw skurczyła się z 670 tys. ha w 2013 r. do ok. 500 tys. ha obecnie. To tyle, ile było w 2010 roku. Część gospodarstw wstrzymuje produkcję ekologiczną wraz z końcem dopłat, bo bez nich staje się ona nieopłacalna.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać