Coraz mniej młodych rolników w UE

 Kategorie: Ciekawostki

Jak podaje Komisja Europejska jedynie 6% wszystkich gospodarstw w Unii Europejskiej jest prowadzonych przez młodych rolników w wieku poniżej 35 lat. Dlatego Komisja Europejska chce, aby młodzi rolnicy dalej byli jednym z priorytetów obecnej i przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej.

Z danych opublikowanych ostatnio przez Komisję Europejską wynika, że jedynie 6% wszystkich gospodarstw w Unii Europejskiej jest prowadzonych przez młodych rolników w wieku poniżej 35 lat. Jest to znaczne pogorszenie w stosunku do 2010 roku. Wówczas wg Eurostatu odsetek takich gospodarstw wynosił 7,5%.

W Polsce jest ponad 220 tys. rolników prowadzących gospodarstwa rolne, którzy mają poniżej 35 lat.  Młodzi rolnicy stanowią blisko 15% wszystkich rolników w kraju. Czy to dużo? Na tle innych państw Unii Europejskiej, na pewno tak. Polscy młodzi rolnicy stanowią aż 24% wszystkich gospodarzy do 35 lat z krajów Wspólnoty. Poza nami jedynie Czechy i Austria przekroczyła w tym aspekcie próg 10%. Najgorszą sytuację pod tym względem ma Portugalia i Cypr. Tam gospodarze do 35 roku życia stanowią blisko 3% ogółu rolników. Polska wieś na szczęście młodością stoi.

Z badań ankietowych przeprowadzanych na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że młodzi rolnicy potrzebują przede wszystkim dostępu do ziemi. Chodzi to zarówno o możliwość kupienia, jak i wydzierżawienia ziemi.
Kolejnym najczęściej wymienianym czynnikiem ułatwiającym rozwój gospodarstwa jest wsparcie finansowe. Dlatego w obecnej i zapewne w przyszłej Wspólnej Polityce Rolnej zabezpieczone są środki na dotacje dla młodych rolników.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać