Brexit i co dalej?

 Kategorie: Ogólne

We wspólnym liście przesłanym do sekretariatu generalnego Komisji Europejskiej, Copa i Cogeca, CELCAA oraz FoodDrinkEurope, pozytywnie odniosły się, w imieniu wszystkich podmiotów łańcucha dostaw żywności w UE, do zestawu rozwiązań zaproponowanego do tej pory przez Komisję Europejską w ramach planów awaryjnych na wypadek bezumownego brexitu.

Przedstawiciele podmiotów zrzeszonych w unijnym łańcuchu dostaw żywności uważają, że mimo to potrzebne są dodatkowe działania mające na celu złagodzenie potencjalnych niszczycielskich skutków, jakie bezumowny brexit mógłby wywrzeć na europejską branżę rolno-spożywczą.

Copa i Cogeca, CELCAA oraz FoodDrinkEurope doceniają fakt szybkiego wprowadzenia w życie przez KE planów awaryjnych, w szczególności biorąc pod uwagę utrzymującą się niepewność związaną z procesem ratyfikacji porozumienia o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Organizacje zrzeszone w łańcuchu rolno-spożywczym z zadowoleniem odniosły się również do włączenia na listę rozwiązań opublikowaną przez KE niektórych najbardziej pilnych zgłoszeń. Sygnatariusze listu zaznaczyli jednak, że nadal istnieje kilka obszarów, w których propozycje KE muszą zostać doprecyzowane i ulepszone w celu uniknięcia wystąpienia ryzyka poważnych zakłóceń. Przedstawiciele organizacji łańcucha rolno-spożywczego wspomnieli tu m. in. o stworzeniu tymczasowych ułatwionych procedur obejmujących unijne produkty rolno-spożywcze, które pozwoliłyby podmiotom rynkowym na dokonywanie odpraw towarów w miejscu prowadzenia działalności, utrzymaniu wzajemnej uznawalności przez UE i Wielką Brytanię świadectw sanitarnych i fitosanitarnych (w zakresie bezpieczeństwa żywności i kwestii fitosanitarnych), jak również przygotowaniu szytego na miarę planu wsparcia poszczególnych sektorów, np. produkcji żywca.

We wspólnym liście wezwano również do poprawy działań koordynacyjnych i komunikacji pomiędzy przedstawicielami sektora, dyrekcjami generalnymi KE, oraz władzami krajowymi, przy czym podkreślono, że będzie to konieczne dla zapobieżenia dramatycznym skutkom gospodarczym na wypadek bezumownego brexitu.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać