Biogazowni rolniczych ma być więcej

 Kategorie: Dotacje

Obecnie, liczba biogazowni w Polce przekracza 300, z czego rolnicze to niecała setka. Takich instalacji, zwłaszcza rolniczych, ma w najbliższym czasie przybywać z uwagi na nowy system wsparcia.

Weszła w życie szeroka nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zmiany polegały na wprowadzeniu, oprócz samych aukcji, przyjaznych systemów cen gwarantowanych dla mikro i małych źródeł oraz gwarantowanej dopłaty różnicy między kosztem wytworzenia, a ceną energii.

Ministerstwo energii zaproponowało nowy system wsparcia dla biogazowni w systemie taryf FIT i FIP. Jeden przeznaczony jest dla instalacji o mocy 0,5 MW i ma być na tyle prosty, że będą mogły z niego skorzystać mniejsze instalacje przy gospodarstwach rolnych, których właściciele mają problemy z zagospodarowaniem odpadów.

Jeśli zaś chodzi biomasę, w ocenie resortu energii największe krajowe zasoby stanowi stała, w której skład wchodzi głównie drewno odpadowe z lasów, drewno poużytkowe oraz słoma. Do roku 2020 w Polsce około 2,9 mln ha terenów może zostać oddane pod uprawę roślin energetycznych. Biomasa jest paliwem, które może częściowo zastąpić paliwa kopalne, a w szczególności węgiel. Wszystko to dzięki procesowi tzw. toryfikacji, polegającemu na cieplnym przetwarzaniu biomasy w temperaturze od 200 do 300 st. C bez dostępu tlenu.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać