Będzie mniej nieuczciwych praktyk handlowych?

 Kategorie: Ogólne

Sprawiedliwość i lepsza ochrona producentów żywności – zakłada projekt ustawy w Parlamencie Europejskim. Może on pozytywnie wpłynąć na pozycję rolników oraz małych i średnich przedsiębiorstw w łańcuchu dostaw żywności.

Eurodeputowani w nowych zapisach chcą uchronić dostawców żywności przed najczęściej popełnianymi nieuczciwymi praktykami handlowymi, takich jak opóźnienia w płatnościach za nietrwałe produkty żywnościowe, anulowanie zamówienia w ostatniej chwili, zmiana w zawartych już umowach oraz zmuszenie dostawcy do zapłaty za zmarnowane produkty.

Główne założenia przyjętego projektu to:
• Wspieranie producentów żywności przed nieuczciwymi praktykami handlowymi narzucanymi przez dużych graczy;
• Powstrzymanie opóźnień w płatnościach i anulowanie zamówień w krótkim terminie;
• Zagwarantowanie producentom żywności prawa do pisemnej umowy na dostawę.

Posłowie rozszerzyli również zakres projektu ustawy na wszystkie podmioty łańcucha dostaw żywności, a nie tylko małych i średnich producentów oraz dużych nabywców, a także na handel produktami rolnymi i usługami pomocniczymi, poza produktami spożywczymi.

Aby ułatwić producentom żywności zgłaszanie spraw, posłowie do PE zaproponowali zezwolenie im na składanie skarg w miejscu, w którym mają siedzibę, nawet jeśli nieuczciwe praktyki handlowe miały miejsce w innym miejscu w UE. Krajowe organy egzekwowania prawa zajmowałyby się skargami, a po przeprowadzeniu dochodzenia nakładałyby sankcje na nieuczciwe podmioty.

Na gruncie polskiego prawodawstwa istnieje podobna ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi z dnia 15 grudnia 2016 r., która weszła w życie 12 lipca 2017 roku. Przy czym w polskiej ustawie wszczęcie procedury przez UOiKiK następuje po spełnieniu warunku kryterium obrotu.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać