Będzie łatwiej o dotacje z KSOW

 Kategorie: Dotacje

Sejm zmienił ustawę dotyczącą projektów w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Nowe przepisy upraszczają i skracają proces wyboru projektów.

Sejm znowelizował ustawę dotyczącą wyboru operacji złożonych w drodze konkursów w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Chodzi o ustawę o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz ustawy o lasach.

Nowe przepisy zostały zmienione na podstawie zebranych doświadczeń. Mają usprawnić proces wyboru operacji, złożonych w drodze konkursu przez partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich oraz wypłaty tym partnerom środków finansowych z tytułu realizacji tych operacji.

Do tej pory o ocenę wniosków zaangażowane są dwie instytucje – jednostka centralna, która jest ulokowana w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ośrodek w Brwinowie oceniał wnioski pod kątem formalnym, natomiast resort pod kątem merytorycznym. Obecnie całą oceną projektów będzie zajmowało CDR i ono też będzie refundowało środki po zrealizowanym projekcie. Zmiana, w zamyśle resortu, skróci czas oceny projektu. W ramach PROW 2014-2020 odbyły się dwa nabory wniosków. W 2017 roku – projekty były na kwotę ok. 3 mln zł, w br. na ok. 7 mln zł, a w przyszłym zarezerwowane jest ok. 10,5 mln zł. Projekt własny może zgłosić każdy podmiot, natomiast konkurs ogłaszany jest przez ministerstwo rolnictwa, wraz kryteriami, które trzeba spełnić.

Beneficjentem środków może być każdy – w bazie partnerów KSOW znajduje się ok. 2,3 mln podmiotów. Mogą to być stowarzyszenia, fundacje jednostki samorządu terytorialnego czy osoby prywatne.

Projektowana nowela ponadto wprowadza zmiany, które umożliwią na wsparcie w lasach prywatnych lasów działań polegających na podniesienie odporności systemów leśnych poprzez m.in. przekształcenie niekorzystnej struktury drzewostanów.

Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia. Teraz zajmie się nią Senat.

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać