Agroturystyka ze wsparciem Polskiej Organizacji Turystycznej

 Kategorie: Dotacje

W gospodarstwach na południu Polski ruszył zimowy sezon. Turystów tam nie brakuje, a będzie jeszcze więcej. Polska Organizacja Turystyczna zdobyła ze środków unijnych ponad 905 tys. zł na rozwój turystyczny i promocję obszarów wiejskich. POT wesprze m.in. biznes agroturystyczny.

Wypoczynek w górach, najlepiej w górskiej chacie i ze śniegiem w tle. Kto o tym nie marzy? Większość. Dlatego właściciele gospodarstw agroturystycznych na południu Polski przygotowują się do zimowego sezonu. Każdy kusi turystów innymi atrakcjami.
-Nasze gospodarstwo agroturystyczne, to nie jest miejsce dla każdego, bo to prawdziwe góry, takie jakie kochamy najmocniej. Na krótszy pobyt należy wygodnie się spakować w górski plecak, by podejść 350 m pod górę z parkingu. Zimą celowo nie jeździmy do chat autem, tylko ratrakiem, by utrzymywać super tor saneczkowy, zjazd na snowboard czy narty. To jeden z najdłuższych zjazdów w okolicy. Dzielimy się z turystami doświadczeniami, pięknem, naturą i naszą miłością do drewna – wnętrza chat urządziliśmy sami, sami zrobiliśmy meble, podłogi, zabudowy i inne drobiazgi, które widać na miejscu. Prowadzimy pracownię Górna Chata Art&Wood i to tu zajrzycie nam przez ramię obserwując sztukę stolarstwa artystycznego, a potem pod naszym okiem stworzycie małą drewnianą pamiątkę z pobytu. Ponieważ fascynujemy się też fotografią, a plenery są tu wyjątkowo malownicze, jest możliwa także sesja – opwiada Katarzyna Górna z Górnej Chaty w Gorcach.

Polskie gospodarstwa agroturystyczne nie przypominają już tych sprzed lat. Bo i turyści się zmienili.   Produkty regionalne popijają colą. Po nocy na sianie, chcą oglądać ulubiony serial na zagranicznym kanale. Spod gruszy wysyłają e-maile – goście na wsi są coraz bardziej wymagający i oczekują na wsi połączenia tradycji z nowoczesnością. Jeszcze kilkanaście lat temu oferta gospodarstw nie musiała być skomplikowana. Teraz przed agroturystyką i rolnikami stoją nowe wyzwania.

Gospodarstwa agroturystyczne mają szanse jeszcze aktywniej promować swoje walory. Polska Organizacja Turystyczna zdobyła ze środków unijnych ponad 905 tys. zł na rozwój turystyczny i promocję obszarów wiejskich. Wsparcie uzyska m.in. biznes agroturystyczny. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rolnego Na Rzecz Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie. Głównymi celami programu są: poprawa konkurencyjności rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi i działania w dziedzinie klimatu oraz zrównoważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich. W ramach projektu będzie kontynuowany  konkurs „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”. Jego celem jest upowszechnianie standardów wiejskiej bazy recepcyjnej i jakości świadczonych usług, aktywizacja mieszkańców wsi oraz wymiana doświadczeń i opracowywanie na tej podstawie profesjonalnych ofert i właściwej obsługi klientów.
Drugim projektem, który będzie realizowany przez Polską Organizację Turystyczną, będzie program „Dobry biznes na wsi”, którego celem jest ukazanie polskich obszarów wiejskich jako atrakcyjnego miejsca do życia i prowadzenia działalności gospodarczej, ze szczególnym naciskiem na branżę turystyczną. Jak zapowiedziano, w akcji zostaną wykorzystane najnowsze trendy w marketingu internetowym, w tym blogerzy i storytelling. Długofalowym celem akcji „Dobry biznes na wsi” jest profesjonalizacja turystyki na obszarze wiejskim przez tworzenie kompleksowych produktów turystycznych, skoncentrowanych wokół biznesu agroturystycznego i promujących zdrowy styl życia.
Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać