Pomóżmy bocianom!

 Kategorie: Ciekawostki

Ok. 80 bocianów spędzi zimę w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu (Podkarpackie). Obecnie przebywa już tam 40 ptaków, kolejnych 40 przybędzie prawdopodobnie w najbliższym czasie.

W tym roku zima może nas szybko zaskoczyć. Dlatego też, jak co roku, ruszyła akcja „Pomóż bocianom przetrwać zimę”.

Z apelem o pomoc ośrodek zwrócił się do szkół, instytucji, turystów, mieszkańców Przemyśla i okolicznych miejscowości. „Rolnicy z okolic Przemyśla dostarczyli nam już bale siana. Zostaną nim wyścielone miejsca, gdzie w chłodnie, zimowe dni będą przebywały bociany.

Przemyski ośrodek gromadzi również żywność, m.in. mrożone ryby i mięso, karmę dla zwierząt. Przypomniał, że w mroźne dni bociany zjadają nawet 30 kg mięsa lub ryb.

W Przemyślu po zakończeniu tegorocznych odlotów do Afryki pozostało 40 bocianów. Są to osobniki, które mają np. złamane kończyny; niektóre z nich zostały porażone prądem po zderzeniu z linią energetyczną, inne spadły z gniazda lub zostały postrzelone przez kłusowników. Wszystkie były lub są leczone w placówce.

Od kilku dni dołączają kolejne ptaki. Ośrodek otrzymuje wiele sygnałów o bocianach pozostałych w kraju, m.in. na Podkarpaciu czy w Małopolsce. Na zimowanie do Afryki nie odlatują ptaki stare lub chore. Szacujemy, że trafi do nas jeszcze blisko 40 bocianów. Oprócz bocianów zimę w Przemyślu spędzą również m.in. dwie sarny, daniel, wydra oraz po kilkanaście sów, myszołowów i jeży.

Działający jako fundacja Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu powstał na początku lat 90. ubiegłego wieku. Trafiają do niego poszkodowane ptaki i zwierzęta głównie z woj. podkarpackiego.

źródło: PAP

Najnowsze wpisy

Zostaw komentarz

Napisz do nas!

Jeśli chcesz nam coś powiedzieć zostaw nam wiadomość. Odpiszemy!

Nieczytelne? Zmień tekst. captcha txt

Zacznij pisać i wciśnij ENTER by wyszukać